Коли йдеться про енергоефективність будівель, вікна стають проблемою – влітку вони пропускають сонячні промені і нагрівають приміщення, а взимку через них виходить цінне тепло. Британські інженери запропонували нове рішення проблеми – вікна, що заповнені водою – water-filled glass (WFG), пише Eco Town.
Кожне таке вікно складається з вертикального шару води, затиснутого між двома листами скла. Сонячне світло, проходячи крізь нього, нагріває воду, а не приміщення за вікном. Тільки-но температура води стає занадто високою, вона викачується по трубках в стіні в окрему цистерну, розташовану десь в будівлі. А на її місце закачується охолоджена вода. Коли ж зовні холоднішає, у вікна закачують теплішу воду, і вона зігріває кімнату.
Хоча в такому проєкті передбачено використання електрики для запуску насоса, автори стверджують, що витрата енергії все одно значно менша, в порівнянні з витратами на опалення та охолодження приміщень для підтримки комфортної температури усередині взимку і влітку.
Судячи з комп'ютерного моделювання, будівлі, оснащені такими вікнами, будуть споживати на 72% менше енергії, ніж звичайні будівлі з подвійними склопакетами та традиційною системою опалення.
Систему WFG можна використовувати і там, де температура взимку опускається нижче нуля - треба тільки додати додатковий шар скла. Якщо це не допоможе, автоматична програма запустить насоси і викачає всю воду з вікон, поки на вулиці не стане тепліше. За запевненням інженерів, в таких вікнах не будуть розмножуватися водорості і мікроорганізми, не будуть потрібні жалюзі, крім того, вони відмінно блокують звуки.
Як ми писали, Міненерго хоче спрямувати екоподаток на фінансування енергоефективності.