Вчені назвали три причини, чому жінки живуть довше за чоловіків
Майже в усіх країнах світу жінки живуть довше за чоловіків. Середня тривалість життя у світі у 2020 році, за даними ВООЗ, складала 72 роки. При цьому середня тривалість життя жінок - 74 роки і два місяці, чоловіків - 69 років і 8 місяців.
Вчені назвали три основні причини, чому жінки живуть довше.
1. Гени
"Ембріони чоловічої статі гинуть частіше, ніж жіночі", - каже професор Девід Джемс з Університетського коледжу Лондона.
Одна з можливих причин цього може бути пов'язана з роллю, яку відіграють хромосоми, що визначають стать людини.
Стать визначається парою статевих хромосом: у жінок - ХХ, у чоловіків - XY.
Хромосоми містять гени. Важливо, що X-хромосоми значно більгі і містять більше генів, які допомагають людині вижити. В Y-хромосом генів менше. X-хромосома несе чимало життєво важливих генів, тому проблеми в X-хромосомі для чоловіків мають набагато більш сумні наслідки, аніж для жінок, в яких є "запасна" X-хромосома.
"Якщо у вас є генетична мутація в X-хромосомі і ви жінка, то у вас є додатковий резерв. Але якщо ви чоловік, то цього резерву в вас немає", - каже Девід Джемс.
2. Гормони
Чоловічий гормон - тестостерон - впливає на розвиток кісткової і м'язової тканини, робить чоловіка більшим і сильнішим за жінку. Також цей гормон відповідає за інші чоловічі характеристики - наприклад, за низький голос і волосся на тілі.
Рівень смертності серед чоловіків різко зростає одночасно зі сплеском рівня тестостерону в пізньопідлітковому віці.
Експерти пояснюють взаємозв'язок тим, що приблизно в цьому віці підвищений рівень тестостерону штовхає чоловіків на різноманітні ризикові вчинки - бійки, керування мотоциклом чи автівкою на високій швидкості, пошук гострих відчуттів. Окрім того, чоловіки більш схильні до самогубства.
Як виявилось, жіночий статевий гормон - естроген - грає роль своєрідного "антиоксиданту", який виводить з організму шкідливі речовини, що чинять негативний вплив на процеси в клітинах організму.
Експеримент, проведений на самках тварин, продемонстрував: ті з них, які не були стерилізовані, жили помітно довше, аніж ті самки, які пройшли через цю процедуру.
3. Вид діяльності і спосіб життя
На територіях, охоплених війнами чи збройними конфліктами, середня тривалість життя чоловіків різко скорочується, оскільки в ході таких подій гинуть в основному чоловіки - до того ж в доволі юному віці.
Водночас тривалість життя жінок виявляється суттєво меншим в регіонах зі слабко розвиненою системою охорони здоров'я, де чимало жінок помирають, приміром, під час пологів.
Є регіони, в яких різниця між тривалістю життя чоловіків і жінок дуже велика. Частково це можна пояснити тим, що чоловіки більш схильні до паління, переїдання і вживання алкоголю і наркотиків.
Нагадаємо як харчуватися, щоб стати довгожителем.