«Важливий елемент у планах пом'якшення наслідків зміни клімату»: ядерну енергетику чекає новий підйом — чи ні?

6 хв на прочитання6 годин тому
Зображення згенеровано ШІ

Адже це викиди в атмосферу на етапі видобутку урану, забруднення вод, радіоактивні відходи та ризик катастроф.

Використання ядерної енергії у 2025 році, ймовірно, досягне рекордних рівнів. Прихильники називають її «чистою енергією» і вважають важливим елементом у планах пом'якшення наслідків зміни глобального клімату. Ось що про це розповідає Deutsche Welle.

Атомні електростанції не здійснюють вуглецевих викидів під час роботи та розглядаються як рішення для задоволення швидкозростаючих потреб людства в енергії. Та попри відсутність прямого забруднення, характерного для викопного палива, ядерна енергетика має свої екологічні проблеми: викиди в атмосферу на етапі видобутку урану, забруднення вод, радіоактивні відходи та ризик катастроф, подібних до Чорнобиля.

Ядерна енергетика замість ВДЕ?

Попри ризики, очікується, що у 2025 році частка ядерної енергії становитиме майже 10 % світового виробництва електроенергії, що стане найвищим показником за останні 30 років. Такими є дані Міжнародного енергетичного агентства (IEA). Фатіх Біроль, виконавчий директор IEA, зазначив, що зростання значною мірою забезпечується Китаєм, зокрема за рахунок величезного попиту на енергію з боку таких технологій, як штучний інтелект та компаній-операторів центрів обробки даних.

В останні місяці такі технологічні гіганти, як Meta, Amazon, Microsoft і Google, під гаслом вуглецевої нейтральності оголосили про плани інвестувати в ядерну енергетику — попри свої попередні наміри використовувати виключно відновлювані джерела енергії (ВДЕ). А з огляду на обмежений час, який залишився у людства для скорочення викидів парникових газів задля стримування глобального потепління, деякі політики й інвестори також підтримали плани прискореного розвитку ядерної енергетики.

Чи є ядерна енергія реальним розв'язанням проблеми клімату?

Генрі Престон, речник Всесвітньої ядерної асоціації (WNA), вважає, що за останні роки політики стали більш «прагматичними». Вони намагаються знайти баланс між енергетичною безпекою та кліматичною кризою, між збільшенням витрат і термінів будівництва нових АЕС та можливістю отримати від них «величезну кількість» енергії.

Однак екологічні групи стверджують, що нові проекти, будівництво яких зазвичай займає близько 10 років, не вдасться реалізувати досить швидко, щоб досягти кліматичних цілей.

«Перехід (до "зеленої" енергетики — ред. DW) вимагає використання вже наявних технологій і рішень, які можуть бути впроваджені максимально швидко. Йдеться, наприклад, про відновлювані джерела енергії, насамперед сонячні та вітрові установки, а також підвищення енергоефективності та гнучкості систем», — зазначають активісти організації Climate Action Network Europe.

«Відновлювані джерела енергії незмінно випереджають ядерну енергетику за вартістю та швидкістю впровадження, і тому більшість країн обирають їх замість атомної енергетики», — йдеться у звіті про стан світової ядерної енергетики (WNISR) за 2024 рік. Звіт щороку готує група незалежних експертів — і за підсумками минулого року плани щодо збільшення ядерних потужностей у найближчі десятиліття названі там «нереалістичними».

Чи є альтернативою малі модульні реактори (SMR)?

Тим часом набирає популярності нова ідея: у США компанії Amazon та Google планують закупівлі енергії, отриманої за допомогою малих модульних реакторів (SMR) — сучасних атомних станцій потужністю менше 300 МВт, що становить приблизно третину стандартного атомного реактора. Технологічні гіганти заявляють, що атомна енергія допоможе задовольнити величезні енергетичні потреби технологій зі штучним інтелектом і дата-центрів, не забуваючи при цьому про вуглецеву нейтральність. Прихильники стверджують, що SMR будуть безпечнішими, дешевшими і швидшими у будівництві, ніж традиційні реактори, і можуть розміщуватися на майданчиках станцій, що працюють на викопному паливі. Очікується, що проекти Amazon та Google почнуть роботу у наступному десятилітті.

Проте експерти Climate Action Network критично сприйняли «порожні обіцянки», пов'язані з SMR, підкресливши, що «технологія ще не була протестована в комерційному масштабі». У світі поки що було завершено лише два проекти SMR — із реакторами російської та китайської конструкцій. Вони були підключені до мережі у 2019 та 2021 роках.

У звіті WNISR зазначається, що обидва проекти зіткнулися із суттєвими затримками у будівництві, яке зайняло вдвічі-втричі більше часу, ніж задумувалося спочатку. Обидва реактори виявилися значно дорожчими, ніж планувалося, і поки що не виправдали очікувань щодо обсягів виробництва енергії. Представники ядерної галузі у відповідь заявляють, що подібні складнощі не були несподіваними, оскільки SMR, збудовані в Росії та Китаї, були пілотними проектами. Нові ж реактори, які зараз перебувають на стадії планування, «можуть бути введені в експлуатацію швидше», заявив Генрі Престон.

Однак, як зазначив незалежний аналітик і видавець звіту WNISR Майкл Шнайдер, це стане можливим тільки при «масовому виробництві ідентичних або практично ідентичних одиниць», а не SMR різних конструкцій, як це було в Росії та Китаї. Навпаки, швидке зростання виробництва сонячних панелей і вітряних турбін, яких щорічно виробляються десятки тисяч, є «справжнім модульним підходом до виробництва», що дозволяє впроваджувати інновації та швидко знижувати витрати, зазначив експерт.

Чи потрібна ядерна енергія для досягнення кліматичних цілей?

На 28-й Конференції ООН з клімату в Дубаї ядерну енергію вперше було включено до списку низькоемісійних технологій, необхідних для «швидкого та стійкого скорочення викидів парникових газів». Роком раніше у звіті Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) ООН за 2022 рік висловлювалося схоже припущення: малоймовірно, йшлося у документі, що «всі низьковуглецеві енергетичні системи у світі зможуть повністю покладатися лише на відновлювані джерела енергії».

За час, що минув після конференції в Дубаї, 31 країна, включаючи Францію, Велику Британію, США та Японію, повідомили про плани потроїти потужності атомної енергетики до 2050 року. Про подібні наміри оголосили Сальвадор, Ямайка, Молдова та Монголія. Китай та Росія про свої плани у цій сфері не оголосили.

Втім, звіт WNISR за 2024 рік дуже скептично коментує ці плани. У документі перераховані численні потенційні перешкоди на шляху до оголошеної мети, зокрема високі витрати, тривалі терміни будівництва та нестача промислових потужностей. Як підрахували експерти, для потроєння поточних потужностей АЕС буде потрібно будівництво понад 1000 нових реакторів. Навіть якщо SMR зроблять значний внесок в енергопостачання, «щоб наблизитися до заявленої мети, потрібно буде побудувати сотні чи навіть тисячі таких установок», зазначив Майкл Шнайдер.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: