В РФ тестують систему соціального рейтингу для росіян за китайським зразком
Необхідність системи зумовлювалася намірами російського президента, уряду та Держдуми.
Студентів Російського державного соціального університету змушують узяти участь у тестуванні платформи «Ми», яка формує соціальний рейтинг для росіян. Про це розповідає SOTA.
«Вбачається доцільним запустити випереджаючими темпами проект соціального скорингу, маючи на увазі створення <…> кількісної метрики соціальних статусів і рівнів громадян у вигляді процедур соціального оцінювання. Вихідні дані будуть випускатися у вигляді двокомпонентного скоринг-коду (СК), де обидва компоненти будуть дворозрядними числами, що визначають соціальний статус людини (перший) та її соціальний рівень (другий). Наприклад, 47-29. Соціальний статус — відображення свого роду «заслуг» людини, а соціальний рівень — оцифрування ніби його «перспектив», — пояснювали у 2022 році у своїй доповіді перший проректор РДСУ Джомарт Алієв і декан факультету політичних та соціальних технологій Світлана Бородуліна.
Необхідність системи зумовлювалася намірами президента, уряду та Держдуми.
Другий компонент маркера більше про очікування держави від резервів розвитку людини та прояв готовності підтримати реалізацію її персональних перспектив на благо країни та для розвитку солідарного суспільства», — продовжували доповідачі.
Автори проекту пропонують пов'язати скоринг-код (соціальний рейтинг) зі СНІЛСом, ІННом, паспортом і телефоном. У доповіді рік тому відкрито йшлося про те, що виш має намір запропонувати систему не лише банкам, а й губернаторам для поділу громадян на класи корисності для держави: «Якщо ресурсів мало, потрібні зрозумілі критерії їхнього розподілу».
Резолютивна частина доповіді не була опублікована, проте з огляду на нинішнє тестування системи на студентах SOTA робить висновок, що ідею було прийнято в розробку.
До тестової системи рейтингу входять питання про освіту, наявність дітей та утриманців, джерела доходів, пільги, закредитованість, судимість, наявність соцмереж, участь у суспільному житті, держнагороди, знання мов (окремо виділено китайську), прихильність спорту, здоровий спосіб життя тощо.
SOTA також нагадує, що назва платформи соціального рейтингу «Ми» збігається з назвою антиутопії радянського письменника Євгена Зам'ятіна.
Також ми писали, що війна посилила економічну залежність Росії від Китаю: ось чим це може закінчитися.