Догори
Дати відгук

Упіймання дуборубів у Пущі-Водиці: чи зробило висновки Мінекоенерго?

Вночі охорона парку не працює?

6 хв на прочитання10 Квітня 2020, 13:14
панорама парку. Фото Голосіївського НПП панорама парку. Фото Голосіївського НПП
Поділитись:

Мінекоенерго практично не реагує на брутальні рубки, які протягом майже року відбувалися під самим носом – у Пущі-Водиці, тобто на території столиці. До того ж, ця територія входить без вилучення до складу національного природного парку «Голосіївський». Дирекція ж Голосіївського НПП заявляє, що зробила усе можливе. А зробити більше не може, оскільки не має на цій території повноважень та фінансування. Про це у відповіді на інформаційний запит GreenPost повідомляє директор парку В’ячеслав Потапенко.

«Всі виявлені порушення природоохоронного законодавства направляються до відповідних територіальних управлінь поліції, державної екологічної інспекції, землекористувачам та дублюються до Департаменту заповідної справи Мінекоенерго для подальшого реагування, виявлення та притягнення до відповідальності винних у скоєному порушенні осіб тощо», – зазначається у відповіді на наш інформаційний запит.

 

У Пущі-Водиці за словами директора парку практично не можна працювати.

«Територія Святошинсько-Біличанського природоохоронного науково-дослідного відділення увійшла до складу НПП «Голосіївський» без вилучення у землекористувача (землекористувач - КП «Святошинське ЛПГ»). Відповідно до частини другої ст. 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», охорона територій та об'єктів природно-заповідного  фонду  інших категорій  покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. Так як ці правопорушення здійснювалися у нічний час, це унеможливлює виявлення правопорушників», –  зазначається у відповіді.

У листі з Голосіївського НПП також дається часткова відповідь на наше питання щодо розмірів збитків, яких завдали ці та інші рубки.

«Обсяги незаконних рубок на об'єктах, що належать до КП "Святошинське лісопаркове господарство", КП по утриманню зелених насаджень Голосіївського району, КП Лісопаркове господарство "Конча-Заспа", Інституту зоології ім. Шмальгаузена та території НПП «Голосіївський»:

за 2020 рік - 2 випадки, за розрахунками розміру шкоди на загальну суму 45590,00 грн;

за 2019 рік - 8 випадків, за розрахунками розміру шкоди на 192271,50 грн;

за 2018 рік - 9 випадків, за розрахунками розміру шкоди на З72678,00 грн;

за 2017 рік - З випадки, за розрахунками розміру шкоди на 187009,00 грн;

за 2016 рік - З випадки, за розрахункам и розміру шкоди на 9042,00 грн», – ідеться у листі.

Довідка: Розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого­ економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», та спеціальних такс, що затверджені Постановою Кабінетом Міністрів України від 24.07.201З № 541.

карта парку з сайту Голосіївського НПП

Дивно, що дирекція не надала інформацію про обсяги незаконних рубок на території, яка входить до парку з вилученням, тобто там, де парк несе повну відповідальність за те, що відбувається. Також у своєму розпорядженні парк не має інших даних, які важливі для розуміння ефективності боротьби з браконьєрами.

«Щодо інформації про кількість притягнених осіб винних у скоєнні незаконної порубки дерев і відшкодованих сум збитків, то адміністрація НПП «Голосіївський» не є розпорядником даної інформації і не є суб'єктом владних повноважень у володінні якого може відображатися дана інформація, і відповідно суб'єктом відносин у сфері доступ до публічної інформації з даних питань», – пише пан Потапенко.

Такий підхід дуже дивує екологістів.

«Офіційно дійсно немає чого закинути чиновнику у даному разі, але чому парк не поцікавився, що відбувається далі з протоколами, які вони складають, з браконьєрами, яких затримують на території парку? Як можна будувати тактику і стратегію боротьби з цими явищами, якщо відсутня інформація та її аналіз? Невже хтось забороняє парку запитати цю інформацію у поліції, судах, прокуратурі?», – прокоментував GreenPost позицію парку активіст «Швидкої заповідної допомоги» Сергій Фурсяк.

У чому з точки зору праві працівники парку, так це у пропозиції шукати відповіді на глобальніші питання не у них, а у профільного міністерства.

«Щодо заходів, які вживає Мінекоенерго для посилення боротьби з незаконними рубками, пропонуємо звернутися до Мінекоенерго, як до суб'єкта владних повноважень для надання відповідної інформації», – ідеться у листі з парку.

 

Зі свого боку парк усе ж намагається якось покращити боротьбу з незаконними рубками.

«Адміністрація НПП «Голосіївський» неодноразово зверталася до правоохоронних органів, з приводу реагування, визначення і притягнення до відповідальності винних у скоєних порушеннях осіб. На даний час НПП "Голосіївський" підписує меморандум з Управлінням патрульної поліції м. Києва, Службою безпеки України, Головним управлінням національної поліції у м. Києві щодо співпраці. Є домовленості щодо задіяння об'єднань ветеранів АТО/ООС», – ідеться у відповіді на наш запит.


Довідка: НПП «Голосіївський» створений Указом Президента України № 794 від 27.08.2007 р. га в межах Голосіївського району м. Києва з метою збереження, відтворення та раціонального використання особливо цінних природних комплексів та об’єктів Лісостепу та  Київського Полісся, що мають важливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, а також для поліпшення екологічного стану м. Києва.

Указом Президента України від 01.05.2014 р. № 446/2014 територію Парку було розширено на 6462,62 га за рахунок земель КП «Святошинське лісопаркове господарство» без вилучення у землекористувача.

Загальна площа НПП "Голосіївський" становить 10988,14 га, в тому числі 1888,18 га земель, що надаються адміністрації НПП в постійне користування.

НПП "Голосіївський" підпорядкований Міністерству енергетики та захисту довкілля (до вересня 2019 – Міністерству екології та природних ресурсів України, яке було знищене «реформаторами» шляхом об’єднання з Міністерством енергетики).

весна 2012, пікет під АПУ з вимогою зберегти ліси Пущі-Водиці, у центрі - громадські активісти Василь Гацько та Тарас Шамайда. Фото Олега Листопада

Як ми вже раніше повідомляли, група зловмисників, яка різала дуби в приміському лісі столиці та продавала їх за ціною 500 доларів США за кубічний метр, діяла майже рік – з травня 2019 по лютий 2020. Лише 26 лютого чорних лісорубів затримала поліція. Браконьєри діяли на території Голосіївського національного природного парку та Святошинського лісопаркового господарства. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Законопроект Контроль Промислового Забруднення Відходи
Рада прийняла за основу законопроект про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення
1 хв на прочитання13 хвилин тому
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Живопліт із гортензій: цікава ідея для ландшафтного дизайну (ФОТО)
1 хв на прочитання3 години тому
Фото: 5 канал
Трійця, яка збігається з Купайлом: як підготуватися до свята, щоб запустити в своєму житті позитивні і яскраві зміни
3 хв на прочитання5 годин тому
Урожай помідор Рослинні хвороби Закарпаття Загибель врожаю
Рослинні хвороби на Закарпатті практично знищили урожай помідор
2 хв на прочитання6 годин тому
22 червня - Міжнародний день тропічних лісів: збереження легенів планети
3 хв на прочитання7 годин тому
«Нівелює всі мільярдні вкладення у боротьбу з кліматичною кризою»: екологічний вимір російсько-українського протистояння
1 хв на прочитання8 годин тому
Майже кожна третя водойма України забруднена – Віктор Ляшко
1 хв на прочитанняВчора
Джипінг у заповідних зонах скоро буде під забороною: ухвалено законопроєкт для збереження природно-заповідного фонду
2 хв на прочитанняВчора