Україна та Молдова відзначають Міжнародний день Дністра
В останню неділю травня в обох країнах підкреслюють важливість збереження другої за величиною річки України.

Сьогодні, 25 травня 2025 року, Україна та Молдова відзначають Міжнародний день Дністра – важливу екологічну дату, яка підкреслює значення транскордонної річки для обох країн. Дністер є другою за розмірами річкою України та дев’ятою за довжиною в Європі, відіграючи важливу роль як водна артерія та унікальний природний об'єкт, відомий своїм мальовничим Дністровським каньйоном, одним із Семи чудес України.
З 2018 року ця дата щорічно відзначається в останню неділю травня, об'єднуючи зусилля України та Молдови, міжнародних організацій, членів Басейнової ради та всіх мешканців басейну Дністра. Метою Міжнародного дня Дністра є привернення уваги суспільства до важливості водних ресурсів, нагадування про культурну та природну цінність річки, а також заохочення до відповідального ставлення до її збереження.
Уже третій рік поспіль Україна відзначає День Дністра в умовах повномасштабної війни, проте це є чудовою нагодою вчергове нагадати про необхідність ощадливого використання водних ресурсів та об’єднати зусилля для збереження цієї унікальної річки.
До Міжнародного дня Дністра також були оприлюднені цікаві факти про притоки річки. Дністер має 386 великих і малих приток, серед яких є річки зі звивистим руслом, як-от Стрий, а також притоки з різноманітними та унікальними назвами, що відображають особливості місцевої флори та фауни, наприклад, Тур’янка, Золота Липа, Бистриця. Цікаво, що лише невелика частина басейну Дністра розташована на території Польщі.
Річка Смотрич, ліва притока Дністра, відома своїм мальовничим каньйоном, а в давнину навіть була судноплавною. Збруч, найбільша ліва притока Дністра в межах Хмельницької області, має багату історію, адже її береги досліджував ще римський легіон у 106 році нашої ери.
Дністер протягом багатьох століть був важливою транспортною артерією, що сполучала Прикарпаття з чорноморськими портами. Річкою сплавляли ліс, перевозили зерно, хутро, мед та ремісничі вироби. Вздовж берегів існувала розвинена система торговельних портів, а річка пов’язувала важливі історичні центри, такі як Галич та Кам’янець-Подільський. Офіційне судноплавство на Дністрі існувало з 1862 року, але з часом занепало.
Сьогодні Україна та Молдова об’єднують зусилля для збереження цієї унікальної річки, її природної краси та історичної спадщини для майбутніх поколінь.
За матеріалами Дністровського БУВР
Більше новин читайте на GreenPost.







