Україна планує перейти від будівництва великих блоків АЕС до малих модульних реакторів
08.02.2020
У НАЕК "Енергоатом" повідомляють про плани перейти від будівництва великих блоків АЕС до малих модульних реакторів.
"Ви бачите, як розвивається "зелена" енергетика - ці потужності вводяться дуже великими темпами. Потрібні потужності, які їх компенсують, - маневрені потужності. Тому ми сьогодні плануємо переорієнтуватися на будівництво малих модульних реакторів, які мають можливості маневрувати", - цитує слова т.в.о. президента НАЕК "Енергоатом" Павла Павлишина Інтерфакс-Україна.
GreenPost писав про те, що ядерні реактори України потребують капітального ремонту: атомна енергія є найбільш затребуваною в нашій країні, але АЕС вкрай зношені і потребують не просто ремонту, а капітальної доробки (станції недоотримують значної кількості необхідних для ефективного утримання інвестицій).
- Holtec завершила виготовлення 20 контейнерів для сховища відпрацьованого ядерного палива
- У 2050 році відновлювальна енергетика коштуватиме вдесятеро дешевше за традиційну
Довідково: У 2017 році глава Holtec International Кріс Сінгх запропонував створити в Україні хаб із поширення в Європі, Азії та Африці технології малих модульних реакторів (ММР) з локалізацією виробництва обладнання для них на українських підприємствах.
У лютому 2018 року "Енергоатом" і Holtec International підписали меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у використанні в Україні ММР SMR-160. У червні 2019 року "Енергоатом", Holtec і Державний науково-технічний центр із ядерної та радіаційної безпеки підписали тристоронні угоди про партнерство зі створення міжнародного консорціуму з упровадження в Україні технологій SMR-160.
Буде виконано аналіз нормативної бази, що використовується під час розробки проекту енергоблоку з реактором SMR-160, аналіз концептуального проекту АЕС з енергоблоками SMR-160, здійснено підготовку вихідних даних, необхідних для розробки технічно-економічного обґрунтування.
Після цього планується виконати оцінку проекту SMR-160 на відповідність загальним і технічним критеріям відповідно до методології МАГАТЕ з оцінки технологій ядерних реакторів NP-T-1.10. За підсумками цих заходів буде підготовлено документи для ухвалення рішення щодо впровадження в Україні реакторної технології SMR-160.
Технологію ММР визнано однією з найперспективніших у будівництві АЕС. ММР володіють більш високим рівнем безпеки порівняно з традиційними типами реакторів за рахунок відсутності в них обладнання, яке потребує зовнішнього електропостачання, а також за рахунок інших систем пасивної безпеки.
Реактори проекту SMR-160 мають можливість працювати в режимі маневрування потужністю, будуватися на невеликих площах і не потребують підведення потужних ліній електропередач. Загальносвітовий ринок ММР після 2025 року оцінюють приблизно в $1 трлн.
Holtec International - провідний світовий розробник технологій і виробник устаткування для транспортування і зберігання відпрацьованого ядерного палива. Також є одним зі світових лідерів з розробки малих модульних реакторів.
"Енергоатом" є оператором усіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.