Україна ініціювала позачергове засідання Чорноморської комісії
Комісія розглянула ситуацію з наслідками від розливу мазуту з російських танкерів у Чорному морі, ухвалити підсумкову резолюцію не дала рф, вдавшись до маніпуляцій.
Відбулося позачергове 45-те засідання Комісії із захисту Чорного моря від забруднення за участі представників Румунії, Болгарії, Туреччини, Грузії, України, а також рф. Інінціювала його Україна через масштабну екологічну катастрофу в Керченській протоці внаслідок аварії російських танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239», що спричинили масовий витік мазуту у морське середовище, створивши потенційну загрозу для довкілля Чорного моря.
Обговорили два ключових питання:
- Ситуацію, що склалася 15 грудня 2024 року в Керченській протоці, внаслідок якої до морського середовища потрапила значна кількість мазуту, та вироблення Комісією спільного бачення щодо заходів з мінімізації цих наслідків;
- Оцінку Комісією відповідальності російської федерації як сторони Бухарестської конвенції за спричинення масштабного екологічного забруднення та невжиття належних заходів із запобігання катастрофі, а також дотримання нею вимог статті 3 та 4 Протоколу про співробітництво у боротьбі з забрудненням морського середовища Чорного моря нафтою та іншими шкідливими речовинами у надзвичайних ситуаціях.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук у доповіді наголосила, що це не перша надзвичайна подія, яка трапилася в Керченській протоці, спричинена нехтуванням російськими судами вимог безпеки судноплавства. Аналогічна подія сталася у листопаді 2007 року. Та якщо тоді РФ належним чином проінформувала усіх про позаштатну ситуацію, і ліквідація наслідків відбувалася злагоджено, то тепер масштаби катастрофи приховуються.
Протягом засідання країни-учасниці висловилися щодо ситуації. Проте після 4 годин дискусій сторони не дійшли консенсусу щодо підсумкової резолюції за результатами засідання. Усвідомлюючи неминучість оцінки Комісією порушення рф вимог статті 3 та 4 Протоколу, представники країни агресора вдалися до звичної для них тактики маніпуляцій і перекручування фактів, намагаючись нав'язати власну інтерпретацію подій, правил і процедур.
Результати засідання вкотре продемонстрували інституційні проблеми в роботі Комісії, на які Україна неодноразово звертала увагу, заявили у Міндовкілля.
Більше новин читайте на GreenPost.