Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Ліс
  • Ухвалений ВРУ «Закон про інвентаризацію лісів» потрібний, але недосконалий - експерти

Ухвалений ВРУ «Закон про інвентаризацію лісів» потрібний, але недосконалий - експерти

Верховна Рада реалізувала задумку попередників

4 хв на прочитання02 Червня 2020, 17:36
Результати суцільрних рубок в Карпатах. Фото Валерія Ловчиновського Результати суцільрних рубок в Карпатах. Фото Валерія Ловчиновського
Поділитись:

Сьогодні Верховна Рада підтримала законопроект № 2379 "Про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів" у другому читанні та в цілому як закон.  

«Прийняття законопроекту дозволить впровадити в Україні проведення національної інвентаризації лісів, яка забезпечить органи державної влади та суспільство статистично обґрунтованою інформацією про кількісні та якісні показники стану і динаміку лісів в державі», - повідомив голова Комітету з екологічної політики ВРУ Олег Бондаренко у своєму fb.

На думку народного депутата це визначить ресурсний потенціал для потреб державного управління, стратегічного планування ведення лісового господарства, державного лісового кадастру, моніторингу довкілля, міжнародної звітності про ліси.

«Проведення інвентаризації лісів дозволить визначити площі самозаліснених cільськогосподарських земель, уточнити звітність до Рамкової Конвенції ООН щодо Зміни Клімату та Кіотського протоколу щодо щорічного рівня поглинання парникових газів лісами України», - стверджує голова Екокомітету.

З цим твердженням не погоджуються опитані GreenPost експерти.

«Ухвалення закону про інвентаризацію (саме інвентаризацію, бо це не облік, а лише один з інструментів обліку) - це добра новина, бо відкриває підготовчі процеси для здійснення самої інвентаризації лісів. А це дасть змогу у результаті отримати дані і зорієнтуватись стратегічно, які саме ліси ми маємо на національному рівні, їх кількісні і якісні показники»,-  сказав GreenPost  кандидат сільськогосподарських наук, голова ГО "ЛІіС" ("Лісові ініціативи і суспільство") Дмитро Карабчук.

Та закон має й недоліки.

«Але шкода, що інвентаризація відбудеться не усіх лісів в Україні (~19%), а тільки на території держлісфонду (~16%)", - додав Дмитро Карабчук.

Наразі також не зрозуміло, наскільки цей закон буде екологічним.

«Чи допоможе українським лісам закон буде залежати в першу чергу від підзаконних актів, якими і буде безпосередньо визначатись порядок проведення інвентаризації. Було б добре, якби під час інвентаризації визначатимуться не тільки "лісівничі" характеристики- порода, кубатура, а ще й "екологічні" показники - як, наприклад, оселища відповідно до Бернської конвенції чи біотопи відповідно до національного каталогу біотопів», - повідомив GreenPost аналітик ЕПЛ (Екологія-Право-Людина) Петро Тєстов.

На запитання GreenPost щодо долі так званих самосійних лісів (за деякими оцінками майже 1,5 млн га сільськогосподарських угідь, переважно у Поліссі, поросли лісом, але лісом не вважаються через колізії законодавства) і їхнього обліку, заступниця міністра Мінекоенерго Ірина Ставчук повідомила, що долю цих лісів має вирішити законопроект №2194 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", внесений групою депутатів у жовтні минулого, 2019 року.

Робота над проектом закону про інвентаризацію була розпочата ще у 2018 році, у минулому скликанні Верховної Ради.

GreenPost готує детальну аналітичну статтю про інвентаризацію лісів України та пов’язані з нею проблеми. Стежте за нашими публікаціями.

Як ми вже повідомляли, ще півроку тому Мінекоенерго обіцяло розробити лісовпорядну інструкцію та низку інших важливих підзаконних актів для лісової галузі. Про таку обіцянку голова Комітету з екологічної політики Олег Бондаренко розповів на одній із прес-конференцій восени 2019.

«Деякі положення цього закону ("Про заборону суцільних рубок в Карпатах - ред.) є суперечливими, контраверсійними, Ми поспілкувалися з Мінекоенерго, і воно запевнило нас, що для того, аби закон ефективно діяв, і щоб були попереджені можливі зловживання щодо застосування закону, міністерством буде розроблена Інструкція з впорядкування лісового фонду України, ця інструкція була відсутня протягом майже 10 років. Цей закон став стимулом для врегулювання цього питання. По друге, будуть розроблені Правила рубок головного користування в лісах Карпат. В Санітарні правила в лісах України будуть внесені зміни як і до інших (підзаконних актів). Сподіваюсь, цими змінами ми врегулюємо ті спірні питання, що були висловлені з боку науковців та екоспільноти», - сказав під час минулорічної прес-конференції Олег Бондаренко.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.