Догори
Дати відгук

У жовтні в Україні зареєстровано 2270 випадків туберкульозу

5 хв на прочитання15 Листопада 2019, 12:49
Поділитись:

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щорічно на планеті реєструють 10 млн випадків захворювань на туберкульоз, близько 2 млн хворих гине від цієї хвороби. В Україні за 2018 рік цю хворобу було діагностовано у 30 378 українців, із них 75% – працездатного віку. Кількість недіагностованих невідома.

Як зазначають в Національній службі здоров’я, у жовтні цього року зареєстровано 2 270 випадків туберкульозу, 19015 людей проходять лікування. Дихайте на повні груди, туберкульоз буває різним

Офіційно визнано, що це захворювання є лідером за смертністю серед інфекційних захворювань. Щорічно від нього помирає близько 2 млн осіб, понад 200 тис. з яких – діти. У 80-90% випадків мікробактерії туберкульозу вражають органи дихання, однак вогнища ураження можуть перебувати і в інших органах. Позалегеневі форми трапляються значно рідше і можуть дати про себе знати навіть за десятиліття після зараження.

Паличка може атакувати:

• органи травлення
• очі
• мозок і нервову систему
• шкіру та підшкірно-жировий шар
• кістки і суглоби
• лімфатичні вузли
• серце
• сечостатеву систему

Пацієнт може мати як і відкриту так і закриту форму захворювання. Заразна тільки перша.

Хто може захворіти на туберкульоз

Туберкульозом може захворіти кожний, але деякі люди мають більш високий ризик виникнення захворюваності:

• ті, хто знаходиться у постійному контакті з хворим
• найбільша захворюваність у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД
• алкоголіки, курці, наркомани
• особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, незадовільними умовами життя, з хронічними захворюваннями
• діти, а також люди похилого віку.

Шляхи інфікування

• Аерогенним шляхом. Заразитись можна від хворої на туберкульоз легень людини, яка не отримує лікування. У мокротинні хворого присутні бактерії, і він здатний передати паличку ще 10-15 людям. У протитуберкульозному диспансері проводять аналіз, що визначає, чи є в мокроті хворого збудники, і чи є він небезпечним для оточуючих.
• Це єдиний шлях передачі туберкульозу, що має епідемічне значення!
• Аліментарний шлях зараження. Туберкульозом можна заразитися при вживанні некип’яченого молока або молочних продуктів від хворих корів або кіз. Це відбувається рідко – 0,5% від усіх випадків. Так само і худоба може заражатися від людини.
• Контактний шлях. Передача туберкульозу може реалізовуватися при потраплянні на слизові оболонки або рану зараженого біологічного матеріалу, що призводить до розвитку туберкульозу шкіри або слизової оболонки, наприклад, ока.
• Вертикальний шлях. Це пре- або інтранатальне зараження (при вагітності та пологах). За даними частота такого зараження оцінювалась у 1% серед занедбаних випадків туберкульозу у вагітних жінок.

За даними ВООЗ, третина населення світу інфікована бактеріями туберкульозу, але поки ще на нього не захворіла і не може заражати інших. Так, бактерія, яку імунній системі вдалося зупинити, може прожити в організмі багато років. Вірогідність захворіти у таких людей від 5 до 15% (залежно від імунітету), але сильний стрес, недостатнє споживання вітамінів і корисних речовин, поганий сон, куріння, діабет можуть спровокувати розвиток хвороби.

Діагностика, сучасні методи

Легеневу форму виявити легше – пацієнту проводять флюорографію, рентген або комп’ютерну томографію. Позалегеневу форму або закриту не так легко виявити. Часто пацієнти сприймають симптоми за застуду, авітаміноз та «синдром хронічної втоми». Для її виявлення можуть провести біопсію, окремо досліджувати органи за допомогою КТ, УЗД і МРТ або призначити стандартне лікування і пізніше оцінити результати.

В Україні з 2019 року впроваджується новітній молекулярно-генетичний метод діагностики туберкульозу, так звана система GeneXpert, що допоможе подолати епідемію туберкульозу в нашій державі.

Як лікують туберкульоз

Важливо пам’ятати, що туберкульоз виліковний. Основа його лікування – антибактеріальна хіміотерапія чотирма препаратами: рифампіцином, ізоніазидом, піразинамідом і етамбутолом. Ці препарати впливають на бацили, запобігають звиканню й не дають паличці мутувати. Лікування триває від 6 до 8 місяців.
Лікування туберкульозу терапією другого ряду може займати до двох років, воно набагато дорожче, а ліки – токсичніші.
Протитуберкульозний курс лікування також викликає безліч побічних дій, тому разом з основними препаратами лікарі призначають додаткову терапію.

Профілактика

На жаль, повністю захистити себе від інфекції не можна, але є шанс запобігти розвитку хвороби. Хвороба проходить невідчутно, тому важливо вчасно виявити небезпеку. З цією метою у дітей та підлітків до 18 років проводиться проба Манту, а особам з 15 років і старшим – флюорографічне обстеження не рідше 1 разу на два роки.

Рентгенофлюорографічне обстеження має проводитись усім особам, які звернулись до поліклініки з приводу різноманітних скарг, особливо якщо вони пов’язані з ураженням органів дихання.

Велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 раз. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
ФОТО: ілюстративне
Комарі проти денге: вчені вивели вид, що допомагає боротися з інфекцією
1 хв на прочитання4 години тому
Зображення згенеровано ШІ
День боротьби з ожирінням: чому зайва вага — це більше, ніж цифра на шкалі
2 хв на прочитання11 годин тому
Порятунок робітників у критичній ситуації
Надзвичайна ситуація на виробництві: рятували робітників під час очищення цистерни
1 хв на прочитанняВчора
Зображення згенеровано ШІ
У Південній Кореї чоловікові винесли вирок за те, що він набрав зайву вагу, щоб уникнути служби в армії
2 хв на прочитанняВчора
Уряд розширює підтримку сімей з дітьми: деталі нового соціального бюджету
4 хв на прочитанняВчора
У Нідерландах поліція виявила садового гнома, виготовленого з екстазі (MDMA)
1 хв на прочитанняВчора
На Закарпатті ліквідовано схему оформлення «липових» діагнозів про психічні розлади
1 хв на прочитанняВчора
«До справи неможливо "підшити" розбиті мрії»: експерт про те, чому жінки досі стають жертвами насильства і як це змінити
7 хв на прочитанняВчора