- Головна
- Новини
- Енерго
- Ринок пального
- У Європі є політичне бажання поступово відмовитися від газу, особливо російського — експерт
У Європі є політичне бажання поступово відмовитися від газу, особливо російського — експерт
Європа стане імпортером, а не виробником хімічних товарів.
У 2030-х роках споживання природного газу в Європі припиниться, оскільки це необхідно для досягнення цілей викидів. Про це в інтерв’ю «Ъ» заявив Джонатан Стерн, професор та заслужений науковий співробітник Оксфордського інституту енергетичних досліджень (OIES).
За його середньостроковим прогнозом щодо споживання в Європі, за поточних цін на газ — «усе ще високих, але вже не таких, як у 2022 році» — воно може трохи відновитися, але не надто суттєво. 2022 року споживання в Європі знизилося на 13–15 %. На думку Стерна, цього року споживання буде приблизно таким самим, як у 2022 році: є можливість невеликого зростання, але є варіант і падіння.
«Звичайно, якщо споживання знижується, ціни теж скорочуватимуться. Нині перспективи європейських споживачів газу та ЗПГ набагато менш тривожні, ніж рік тому. Найважливіший момент насправді в тому, що нам потрібно, щоб усі наявні джерела постачання залишалися доступними. У цьому проблема з уникненням російського газу: нам необхідно, щоб всі інші джерела були доступними», — наголошує професор.
Експерт зазначає, що в усій Європі внаслідок високих цін та скорочення споживання газу закриваються хімічні заводи.
«BASF закрила завод у Людвігсхафені та просто перенесла його на Близький Схід. Так що хімічне виробництво в Європі згортатиметься, і, ймовірно, за поточних цін на газ це відбуватиметься дуже швидко. Тому що ви можете відкрити завод у США, на Близькому Сході з набагато меншими витратами.
Вона вже скорочує і продовжить скорочувати випуск усіх енергоємних товарів — хімії, сталі, які будуть вироблятися за нижчими цінами в інших країнах та імпортуватися», — переконаний Стерн.
Експерт не вірить у те, що поставлених на 2030 рік цілей буде досягнуто. Але він вважає, що не варто надавати надто великого значення конкретним цілям.
«У Європі встановився загальний напрямок енергетичної політики і, хоч ми можемо не досягти кількісних цілей, загальний тренд залишиться незмінним.
Іншими словами, не думаю, що уряди раптом скажуть: «Ох, усе це виявилося надто дорогим і складним, давайте займемося чимось іншим». Рух у напрямку відмови від копалин буде продовжуватися, просто швидкість неясна. Чи скоротиться споживання газу (не лише з Росії) у Європі до 2030 року — так, скоротиться. Наскільки сильно — ми поки не знаємо», — говорить Стерн.
Також ми розповідали, що питання в тому, чи російський газ узагалі надходитиме до ЄС — британський експерт.