У США на суді зачитали заяву вбитого, згенеровану штучним інтелектом
Родина загиблого використала новітні технології, аби його "останнє слово" пролунало на вироку вбивці.

У Сполучених Штатах Америки стався унікальний випадок в історії судочинства: на оголошенні вироку чоловікові, який три роки тому скоїв смертельний напад, пролунала заява від імені загиблого, створена за допомогою технології штучного інтелекту, повідомляє BBC. 37-річний Кріс Пелкі загинув унаслідок стрілянини на дорозі в Аризоні. Цього місяця його "повернули", щоб особисто виголосити заяву жертви під час вироку його вбивці.
Члени родини загиблого пояснили, що вдалися до цієї новітньої технології, аби дати можливість Крісу Пелкі розповісти про трагічний інцидент, який забрав його життя, його власними словами.
Цей прецедент викликав неоднозначну реакцію серед експертів. Деякі вважають такий підхід до використання ШІ ще одним кроком у майбутнє, тоді як інші застерігають, що це може створити небезпечний прецедент для застосування технології в судових справах.
Родина Пелкі використала наявні голосові записи, відео та фотографії Кріса, щоб відтворити його образ у відео за допомогою штучного інтелекту, розповіла його сестра Стейсі Вейлз у коментарі для BBC. За її словами, вона написала текст, який потім зачитала ШІ-версія брата в суді. В основу тексту лягли спогади Стейсі про брата, зокрема його здатність прощати.
"Габріелю Оркасітасу, чоловіку, який мене застрелив: мені сумно, що ми зустрілися того дня за таких обставин, — промовив у суді штучний голос Пелкі. — В іншому житті ми, можливо, могли б стати друзями".
"Я вірю у прощення та в Бога, який прощає. Я завжди вірив і досі вірю", — продовжила ШІ-версія Пелкі, одягненого в сіру бейсболку.
Технологію було використано під час оголошення вироку Габріелю Оркасітасу, якого раніше присяжні визнали винним у вбивстві Кріса Пелкі, що сталося чотири роки тому на світлофорі в Аризоні.
Суддя Тодд Ланг, який вів цю справу, висловив схвалення щодо використання ШІ на слуханні. Він засудив Оркасітаса до десяти з половиною років ув'язнення за обвинуваченням у ненавмисному вбивстві.
"Мені сподобався цей ШІ, дякую за це. Попри те, що ви злі, попри всю виправдану злість вашої родини, я почув прощення, — сказав суддя Ланг. — Я відчув, що це було щиро".
Пол Грімм, колишній федеральний суддя та професор юридичного факультету Університету Дьюка, зазначив у коментарі BBC, що не здивований використанням ШІ у справі Оркасітаса. Він вказав, що суди Аризони вже почали використовувати штучний інтелект в інших ситуаціях, наприклад, для спрощення розуміння рішень Верховного суду штату.
Грімм пояснив, що застосування цієї технології стало можливим, оскільки її використали без присутності присяжних і виключно для допомоги судді при ухваленні вироку. "Ми будемо вивчати застосування ШІ для кожної окремої справи", — додав він.
Водночас деякі експерти, зокрема Дерек Лебен, професор ділової етики в Університеті Карнегі-Меллона, висловили стурбованість використанням ШІ та прецедентом, який створює ця справа. Хоча Лебен не ставить під сумнів наміри та дії родини Пелкі, він побоюється, що майбутні випадки використання ШІ можуть не завжди відповідати справжнім бажанням жертви. "Якщо інші люди робитимуть це надалі, чи завжди ми будемо впевнені, що це буде відповідати тому, чого хотіла б людина, у цьому випадку жертва?" — запитує Лебен.
Сестра загиблого Стейсі Вейлз вважає, що використання ШІ дало її братові можливість сказати своє останнє слово. "Ми підійшли до цього з етикою та моральними принципами, тому що це потужний інструмент. Як і молоток, який можна використати для того, щоб розбити вікно чи зруйнувати стіну, його також можна використати як інструмент для побудови будинку — і саме так ми використали цю технологію", — підсумувала вона.
Більше новин читайте на GreenPost.



