Швейцарець потрапив у відділення невідкладної допомоги з хворобливим висипом, який вкрив усю спину після того, як чоловік з'їв дуже поширений їстівний гриб. Про це розповідає пише «Хайтек» із посиланням на звіт, опублікований в The New England Journal of Medicine.
Повідомляється, що 72-річний чоловік приготував і з'їв страву з грибами шиїтаке (Lentinula edodes). Згідно зі звітом про медичний випадок, через два дні після їди у чоловіка з'явився на спині висип. Він настільки свербів, що чоловік не міг нормально спати. Під час огляду в лікарні на спині було виявлено смуги запаленої, опухлої шкіри. Вони виглядали так, ніби його хльостали по спині та попереку.
Насамперед лікарі виключили дермографізм. Це стан, при якому на шкірі утворюються опуклості після механічного пошкодження - якщо її подряпали чи чухали. Також чоловік не мав ознак запалення лімфатичних вузлів. Зазвичай це свідчить про вірусну чи бактеріальну інфекцію, і навіть ураження інших тканин тіла.
З огляду на те, що він їв, лікарі діагностували у пацієнта дерматит шиїтаке — реакцію, зазвичай пов'язану з появою «хлистових» смуг на тулубі.
При дерматиті шиїтаке лінійні висипання з'являються через лентинану, що міститься в грибах. Цей вуглевод вивільняє інтерлейкін-1, який викликає запалення, що призводить до розширення кровоносних судин пацієнта та розвитку характерної висипки, зазвичай через два-три дні після того, як людина з'їла гриби.
Лентинан розщеплюється при нагріванні, тому така реакція виникає лише тоді, коли люди їдять сирі або недоварені гриби шиїтаке.
Зазвичай дерматит шиїтаке минає сам собою, без лікування, але для полегшення симптомів пацієнтам призначають протизапальні препарати. У цьому випадку чоловікові прописали мазь зі стероїдами, а також антигістамінні ліки для внутрішнього прийому. За два тижні його спина почала менше свербіти, але на шкірі залишилися темніші плями — таке часто трапляється після того, як запалення на шкірі вщухло.
Чоловіку «порадили у майбутньому ретельніше готувати гриби шиїтаке», пишуть автори звіту. Лікарі сподіваються, що його випадок підвищить обізнаність медичних працівників щодо цього захворювання.
«Оскільки шиїтаке нині посідають друге місце за кількістю споживаних грибів у світі, ми очікуємо зростання кількості випадків захворювання в Європі. Тому дуже важливо, щоб медичних працівників було поінформовано про це захворювання», — розповіла Егле Янушоніте, співавтор звіту та ординатор дерматології в університетських лікарнях Женеви.
Також ми розповідали про те, що слід знати про гриби, аби вживати їх із користю для здоров’я.