У Сербії батьки все частіше приходять до школи з адвокатами. Педагоги шоковані цим трендом
Забороняють учителям фізкультури торкатися до дітей, не пускають на бесіду до психолога без представника.
Ситуація в системі освіти Сербії стає дедалі серйознішою. Між батьками та вчителями точиться справжня битва, а нові тенденції, такі як наймання адвокатів, вимоги, щоб учителі не торкалися дітей під час занять фізкультурою чи щоб учні не могли звертатися до педагогів чи психологів самі без юридичного представництва, викликають серйозні проблеми. Про це розповідає Blic.
Мілош Адемович, дипломований дієтолог і спортивний тренер, який деякий час працював на заміні вчителем фізкультури, отримав від директора школи список, чиїм дітям він має право допомагати під час стрибків через козла, а чиїм ні, тому що це передбачає фізичний контакт.
«Я як учитель працював у школі на заміні, і там було залік зі спортивної гімнастики, коли я отримав від директора список, чиїм дітям я можу допомагати стрибати через козла, а чиїм ні. Бо коли дитина стрибає через козла, то треба тримати її за руку, щоб не впала, щоб не поранилася... Дістав список! На своїй батьківській консультації батьки підписали, з чиїми дітьми мені дозволено фізично контактувати, тому що це фізичний контакт. Будь ласка, дайте мені зловити дитину, щоб не розбила собі голову», — сказав тоді шокований Адемович.
Він також розповів, що був свідком того, як батьки приходили до школи з адвокатами, щоб підняти дитині оцінку, погрожуючи судом на вчителів.
«Ті адвокати зараз у тренді. На захист прав дитини батьки приходять не з одним, а з двома адвокатами. Я думаю, що цим ми дійсно знищуємо майбутні покоління. Ми всі пройшли систему освіти, батьки ведуть вас до школи, передають вчителю і кажуть: «Ось, це твій другий тато і друга мама, і ти маєш вірити своєму вчителю». На відміну від цього, сьогодні ця довіра зруйнувалася, і я думаю, що знадобиться багато часу, щоб дійсно відновити баланс», — говорить Валентина Іліч, президент Освітньої профспілки.
Вона каже, що прикро те, що школа втратила виховну функцію в той момент, коли на вчителів було покладено багато інших обов’язків щодо ведення різноманітних педагогічних документів, портфоліо, навчання тощо.
«Сьогодні все звелося до форми. А зараз це практично вдарило по голові не лише вчителям, а й дітям і суспільству в цілому. Елементарні основи деяких культурних, духовних і матеріальних цінностей діти отримують в сім'ї. Все це потім продовжується в школі. Однак у нас практично зв'язані руки», — каже вона.
У школі в Белграді на шкільній раді були здивовані пропозицією батьків. Як стало відомо, все відбувалося в цьому навчальному році, коли кілька батьків намагалися ввести юристів у консультаційний процес. Також вони вимагали заборонити педагогу та психологу спілкуватися з дітьми без їх присутності й адвоката. У жодному разі таке прохання батьків не було прийнято.
«Конкретний випадок із учителем фізкультури мене не дивує. Що стосується приходу юриста до школи, то зараз це стало практикою, особливо яскраво це проявляється при проведенні виховних дисциплінарних проваджень. Батьки часто наймають адвокатів. У мене особисто було дві ситуації, коли інтереси студента представляв адвокат. У мене не було випадків, щоб залучали юристів для виправлення оцінок, але вони постійно погрожують нам перевірками», — сказав Александар Марков, президент Форуму середніх шкіл Белграда.
Він також посилався на вимоги, що дитина має відвідувати психолога та педагога, але лише у присутності юриста чи батьків.
Наташа Ніколіч, колишній президент Союзу асоціацій учителів, заявила, що безпідставно батьки вимагають від учителя фізкультури не торкатися їхніх дітей, якщо для цього нема причини.
«Це впливає на методичний підхід до проведення уроку фізичної культури. Я теж ходила до школи, у мене був учитель фізкультури, він мав страхувати мене, коли я перестрибувала через козу, щоб я не впала абощо. Сьогодні, на жаль, освіта зводиться до бажання батьків і неможливості вихователів. Ми більше не знаємо, що ми можемо, а що не можемо робити, і немає закону, який би прописував кожну ситуацію, тому ми завжди відкриваємо книгу правил і читаємо її», — каже Ніколіч.
Більше новин читайте на GreenPost.