У Північному Пакистані штучні льодовики покращують водопостачання
Принцип дії "крижаних ступ" досить простий.

Громади у віддаленому регіоні Гільгіт-Балтистан, що в північному Пакистані, знайшли інноваційний спосіб боротьби з нестачею води, спричиненою зміною клімату. Фермери, які потерпають від потепління зим, що призвело до зменшення снігопадів та сезонного танення снігу, почали будувати штучні льодовики, відомі як "крижані ступи".
Ця технологія, яку близько десяти років тому розробив екологічний активіст та інженер з індійського регіону Ладакх Сонам Вангчук, вже впроваджена у понад 20 селах регіону Гільгіт-Балтистан. Лише цієї зими у Хуссейнабаді було збудовано вісім таких ступ, які затримали майже 20 мільйонів літрів води.
Принцип дії "крижаних ступ" досить простий: воду з гірських потоків по трубах подають у села та розпилюють у повітрі в морозну зимову погоду. За словами професора Університету Балтистану Закіра Хуссейна Закіра, вода повинна розпилюватися під тиском, щоб замерзнути в повітрі при мінусовій температурі, утворюючи крижані вежі конічної форми, що нагадують буддійські ступи. Ці штучні льодовики діють як природні резервуари, поступово танучи протягом весни та забезпечуючи необхідною водою для зрошення сільськогосподарських угідь, зокрема яблуневих та абрикосових садів.
Завдяки цій простій та ефективній технології понад 16 тисяч мешканців регіону отримали доступ до стабільного водопостачання без необхідності будівництва дорогих дамб та водосховищ. Це дозволяє фермерам проводити більше посівів та не залежати від непередбачуваного танення природних льодовиків, яких, до слова, у Гільгіт-Балтистані налічується 13 тисяч – більше, ніж у будь-якій іншій країні поза межами полярних регіонів.
Більше новин читайте на GreenPost.







