- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- У Карпатах всихають заповідні ялинники в урочищі Чорний Грунь, які під захистом ЮНЕСКО
У Карпатах всихають заповідні ялинники в урочищі Чорний Грунь, які під захистом ЮНЕСКО
Тут діють жорсткі обмеження щодо активного втручання в природні процеси.
Про всихання ялинників в урочищі Чорний Грунь, яке знаходиться в межах Карпатського біосферного заповідника, доповів завідувач лісознавчої лабораторії Мирослав Кабаль.
За його словами, робочою групою було проведено обстеження розладів ялинових деревостанів в урочищі Чорний Грунь. Було обстежено дві вітровальні ділянки, площею близько 2 га кожна, які утворились у гірських ялинових пралісах ще у 2017 році.
Експерти зафіксовали всихання дерев ялини по краю ділянок («крайовий ефект»), а у цілому урочищі – всихання поодиноких дерев та невеликих куртин. Це урочище розташоване у заповідній зоні КБЗ та ядровій зоні об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, де діють жорсткі обмеження щодо активного втручання в природні процеси.
За словами представників заповіднику, малі і великі розлади деревостанів (буреломи, вітровали, пожежі, відмирання дерев тощо) є кінцевою і початковою фазою циклу розвитку пралісових екосистем. Крім того, мертва деревина відіграє важливу роль у збереженні біорізноманіття, як середовище існування багатьох видів живих організмів.
«До прикладу, робочою групою обстежено ділянку ялинових пралісів в ур. Лисичий (Трибушанське відділення КБЗ), яку залишили без жодного втручання, після бурелому і подальшого всихання дерев, які відбулись у 2008-2009 рр. Дана ділянка знаходиться в аналогічних грунтово-кліматичних умовах і тут спостерігається інтенсивне природне відновлення лісу», – зазначив Мирослав Кабаль.
Враховуючи все це, було прийнято рішення не проводити активного втручання у пралісові екосистеми в ур. Чорний Грунь та налагодити моніторинг природних процесів.
Нагадаємо, у Києві знайдено 400-річний дуб.