- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- У День проліска та всі інші дні: чому варто пожаліти ці квіти
У День проліска та всі інші дні: чому варто пожаліти ці квіти
Штрафи сягають від 510 до 3655 грн за одну рослину.

19 квітня в Україні відзначається День проліска — свято ніжних вісників весни, які пробуджують у нас радість і надію. Цей день святкують і в інших країнах: у Великій Британії його називають The Day of Snowdrop і відзначають, у Німеччині проліски відомі як «снігові дзвіночки», а в Болгарії — «кокиче», що означає «задирака», адже ці квіти сміливо пробиваються крізь холод. Для українців проліски — це символ весни, чистоти і тепла, їх ще називають «небесниками» за ніжний синій колір, який нагадує весняне небо.
Ми всі пам’ятаємо, як заворожливо виглядають перші проліски на сонячних лісових галявинах, де зростають, оточені першими променями тепла. Їхні тендітні пелюстки ніби шепочуть: «Весна прийшла». Але чи замислювалися ми, що зриваючи ці квіти, ми крадемо цю красу у наших дітей і онуків? Кожна зірвана квіточка — це знищення 45-60 майбутніх насінин, які вже ніколи не проростуть, не розквітнуть і не подарують радість наступним поколінням. Такими темпами наші онуки можуть побачити проліски лише на картинках.
Проліски відіграють важливу роль у екосистемі. Вони одні з перших зацвітають у лісах і на луках — ще у лютому-березні, коли природа тільки приходить до тями після зимового сну. Їхні квіти у формі дзвіночків дають нектар раннім бджолам і метеликам, які прокидаються після зими, підтримуючи запилення. Цибулини проліска допомагають ґрунту утримувати вологу, а їхнє листя збагачує землю органічними речовинами, коли відмирає. Зриваючи проліски, ми порушуємо цей баланс: комахи втрачають їжу, ґрунт виснажується, а екосистема слабшає.
Проліски дволисті та пониклі, які ростуть у наших лісостепах, є рідкісними видами, занесеними до охоронюваних списків у багатьох регіонах, наприклад, на Київщині та Дніпропетровщині. Їхнє зривання заборонене законом, а штрафи сягають від 510 до 3655 грн за одну рослину. Окрім того, проліски страждають від викопування цибулин і забруднення довкілля, що руйнує їхні природні оселища. Якщо ж без зривання ніяк, є правила, яких варто дотримуватися: зривайте лише одну-дві квіточки з великої галявини, не чіпайте цибулину і не беріть рослини з маленьких груп, аби вони могли відновитися. Але найкраще — залишити їх у природі, адже кожна зірвана квітка зменшує шанси виду вижити.
У цей День проліска давайте зробимо маленький, але важливий крок: не зриватимемо квіти і не купуватимемо їх у продавців. Натомість сфотографуймо їх у лісі чи посадімо цибулини вдома, щоб милуватися ними без шкоди. Розкажіть рідним і друзям, чому важливо берегти проліски, — разом ми можемо врятувати ці ніжні «небесники», щоб вони й надалі віщували весну для всіх нас!
Більше новин читайте на GreenPost.







