Ситуація з антибіотиками може забрати 40 млн життів у наступні 25 років — колишній головний лікар Англії
Близько 70 % усіх антибіотиків дають худобі, створюючи пул тварин, у яких може розвинутися резистентність.
Оскільки супербактерії поширюються по всьому світу, рівень смертності від стійкості до протимікробних препаратів подвоїться, каже колишній головний лікар Англії Саллі Девіс.
За її прогнозом, протягом наступних 25 років майже 40 млн людей втратять життя через супербактерії, пише The Guardian.
Вона розповіла, що існує реальна небезпека того, що рутинні процедури — від хірургії до пологів — можуть нести широкомасштабні ризики для життя через поширення бактерій, які мають стійкість до протимікробних препаратів.
«Близько мільйона людей помирає щороку через поширення мікробної резистентності, і ця цифра буде зростати протягом наступних 25 років. Це дійсно страшно», — сказала вона.
За оцінками, до 2050 року рівень смертності від антибіотикорезистентності подвоїться, а цифри вказують на те, що протягом наступних 25 років майже 40 млн людей втратять життя через супербактерії, причому люди похилого віку перебувають в особливій групі ризику.
«Останні дані показують, що рівень захворюваності знижується у віці до п'яти років, що є гарною новиною. Для людей старше 70 років рівень смертності зріс на 80 % з 1990 року, і це викликає велике занепокоєння», — говорить Девіс.
Дослідники стверджують, що зі старінням населення все більше людей живуть із хронічними захворюваннями, і це робить їх більш вразливими до антибіотикорезистентності.
Перед обличчям цих загроз лікарі намагаються максимально обмежити призначення антибіотиків, у той час як пацієнти змушені проходити повний курс лікування. Однак зловживання антибіотиками в медицині — не єдиний шлях, яким поширюється резистентність. Важливу роль відіграє сам ландшафт — проблема, яка виникає через те, що близько 70 % усіх антибіотиків дають худобі, створюючи пул тварин, у яких може розвинутися резистентність.
«Ми, по суті, закидаємо корів, курей та овець антибіотиками як дешевою альтернативою замість того, щоб давати їм стимулятори росту чи профілактичні засоби для запобігання поширенню хвороб», — каже Девіс. Такі дії допомагають мікробам еволюціонувати, тож вони розвивають здатність протистояти антибіотикам, стійкість до яких потім поширюється по всьому світу.
«Якщо у вас інтенсивне сільське господарство, де використовується багато антибіотиків, або перевантажена лікарня з поганою каналізацією, стійкі бактерії можуть потрапити у водні шляхи. Вітри дмуть над цими ділянками забрудненої землі чи води й підхоплюють бактерії та гени стійкості, а потім переносять їх дощем в інші місця. Ось наскільки згубною стала ця проблема», — додає Девіс.
Причина поширення антибіотикорезистентності — це просте питання виживання найбільш пристосованих, додає колишня головний лікар.
«Бактерії розмножуються приблизно за 20 хвилин. Вони також дуже часто мутують, і якщо вони роблять це в присутності антибіотиків, і ця мутація захищає їх, ці штами будуть розмножуватися. Важливо, що вони можуть передати це будь-яким бактеріям, з якими контактують», — пояснює вона.
Легкість, з якою поширюється антибіотикорезистентність, означає, що стає все більш важливим не зловживати антибіотиками, які ми маємо. Це також породжує потребу в розробці нових антибіотиків — і знову ж таки, це створює проблеми, сказала Девіс.
«З кінця 80-х років у нас не було нових класів антибіотиків, які б увійшли в повсякденне використання, і ринкова модель, яка б сприяла створенню нових антибіотиків, зруйнована.
Це справжній головний біль», — говорить Девіс.
Проблеми, які чекають на нас у боротьбі з антибіотикорезистентністю, не є нездоланними, наполягає Девіс, але вони повинні вирішуватися з підвищеним почуттям терміновості. Форум промислово розвинених країн G7 принаймні визнав кризу. Однак адекватних дій досі бракує, і це необхідно вирішити як імператив у наступному році, наполягає вона.
Більше новин читайте на GreenPost.