Візити і аналізи, яких не було, помітили українці у своїх кабінетах в електронній медичній системі HELSI, що належить Київстару, та Medcard24. Проблема існує як мінімум ще з 2021 року, але зараз на неї вчергове звернули увагу.
Наприклад, колишня речниця «Київметрополітену» Наталка Макогон випадково помітила у своєму профілі запис до сімейного лікаря, який не планувала. Також було призначення до гінеколога, на рентген і додаткову вакцинацію. Коли вона поцікавилась, що написано в профілі чоловіка, то виявилося, що йому призначено записи на флюорографію, до уролога, травматолога й на аналіз крові.
У коментарях до допису інші користувачі також почали розповідати, що мали схожі проблеми з додатком і навіть звертались за поясненням до Національної служби здоровʼя. Там відповіли, що це системна помилка, яка виникає через невірне введення даних лікарем.
Оскільки в системі зареєстровані десятки мільйонів людей, грубі помилки у медичних записах можуть коштувати комусь не лише часу, а й здоровʼя чи навіть життя.
Комічні історії, як-от чоловічі візити до акушера-гінеколога, чергуються з тривожними — записами від спеціалістів з іншої лікарні, якої пацієнт не відвідував узагалі; іноді пацієнти бачать по декілька прийомів у одного і того самого лікаря в державному і приватному медичному закладі. Про це розповідає Телеграм-канал «Медичне право України».
«Мені здається, що проблематика може лежати в окремих лікарях. Це те, що ми фіксуємо із системи. Є ймовірність помилкових записів, як показує аналіз — близько 1 %. А є відверте шахрайство — коли лікарі і заклади думають, що НСЗУ не бачить таких речей», – пояснює очільниця НСЗУ Наталія Гусак.
Вона запевняє, що служба проводить автоматичний моніторинг направлень і виявляє шахрайство, тож близько 10 % таких записів щомісяця не враховуються в оплату. Далі справа за правоохоронцями, які мають довести факт злого умислу.
Принагідно нагадаємо, що відтепер заробітну плату медичних працівників можна перевірити — НСЗУ.