- Головна
- Новини
- Здоров'я
- #Коронавірус 2019-nCoV
- Суд зобов’язав МОЗ опублікувати договори на закупівлю вакцин проти COVID-19
Суд зобов’язав МОЗ опублікувати договори на закупівлю вакцин проти COVID-19
Апеляційний суд задовольнив позов одеського журналіста Сергія Діброва.
П’ятий апеляційний адміністративний суд 25 січня 2023 року задовольнив апеляційну скаргу Сергія Діброва, відомого журналіста й активіста з Одеси, і зобов'язав міністерство охорони здоров'я оприлюднити договори на купівлю вакцин проти COVID-19 за бюджетні кошти.
Тепер Міністерство охорони здоров’я України зобов’язане надати:
- копії угоди №5 від 25.01.2021 на закупівлю вакцин (із подальшими змінами та доповненнями) й інформацію про її виконання (копії документів про здійснення оплат і поставок);
- копії угод (контрактів, договорів, протоколів про наміри, інших документів) на придбання товарів за бюджетні кошти, інформація про які була розмішена на офіційному сайті МОЗ 11 квітня 2021 року і є доступною, та інформацію про їх виконання (копії документів про здійснення оплат і поставок), а саме: вакцини проти COVID-19 виробництва Pfizer — 20 млн доз; вакцини проти COVID-19 виробництва AstraZeneca — 2 млн доз; вакцини проти COVID-19 виробництва NovaVax — 10 млн доз; вакцини проти COVID-19 виробництва Sinovac — 1,9 млн доз;
- копії угод (контрактів, договорів, протоколів про наміри, інших документів), які передбачають поставку 8 млн доз вакцин проти COVID-19 від глобальної ініціативи Covax, та інформацію про їх виконання (копії документів про здійснення оплат і поставок);
- копії інших угод (контрактів, договорів, протоколів про наміри, інших документів), які передбачають закупівлю вакцин проти COVID-19 за бюджетні кошти, та інформацію про їх виконання (копії документів про здійснення оплат і поставок).
Видання «Думська», у якому Сергій Дібров обіймає посаду заступника головного редактора, нагадує, що він надіслав інформаційний запит до МОЗ улітку 2021 року. Журналіст попросив міністерство опублікувати договори на купівлю вакцин коштом бюджету та звіти про їхнє виконання — згідно із законом ця інформація є відкритою, має публікуватися на Prozorro і надаватися за запитом.
Однак міністерство відмовилося публікувати ці документи, пославшись на заборону компанії Crown Agents — одного з посередників між фірмою-виробником і МОЗ.
Дібров звернувся до суду, вважаючи, що вимога іноземної фірми-посередника, через яку витрачаються бюджетні гроші, не може мати для міністерства і суду юридичну силу, вищу за вимоги закону. Проте у жовтні 2022 року Одеський окружний адміністративний суд (суддя Марія Аракелян) відмовив у задоволенні його скарги. На думку, міністерство діяло правильно.
Сергій Дібров оскаржив рішення в апеляційному суді. Колегія, до якої увійшли судді Вадим Скрипченко, Ірина Косцова та Юрій Осипов, погодилися з доводами журналіста. Суд констатував, що заяви представників МОЗ про будь-які заборони на розголошення є голослівними. Також суд визнав бездоказовими заяву відповідача про те, що приховування цієї інформації від громадськості може зашкодити здоров'ю інших людей.
Також суд особливо наголосив на тому, що інформація про витрачання бюджетних коштів становить суспільний інтерес, і згідно із законом доступ до неї не може бути обмежений, і зобов'язав відповідача надати запитану інформацію.
Сергій Дібров пообіцяв опублікувати договори, щойно отримає їх.
Проте на думку адвоката Дмитра Бузанова, який представляв інтереси Діброва в суді, зараз варто чекати касаційного оскарження цього рішення представниками міністерства.
«Ми готові до цього. Наша позиція дуже сильна, а викладена в матеріалах справи аргументація від початку орієнтована на розгляд справи в Європейському суді з прав людини», — сказав правозахисник.
Також ми розповідали про нові рекомендації ВООЗ щодо COVID-19 — жодного слова про вакцинацію.