США не зможуть урятувати Росію від розвалу — експерт
Представляти колапс СРСР як наслідок цілеспрямованих зусиль США означає видавати нужду за чесноту.
Теза про якесь «протистояння» або тим більше проксі війні Росії проти Заходу абсурдна, оскільки немає ніякого Заходу. Про це заявив дослідник пострадянської Росії Каміль Галеєв.
Експерт пояснює, що на Заході є держави, які неіронічно підтримують Україну: на європейському континенті це насамперед Польща, Прибалтика та країни Скандинавії, за його межами — Британія та її колишні домініони.
Однак на Заході є держави, про які цього сказати не можна — це насамперед Німеччина (плюс її придатки Австрія та Швейцарія) і Франція, дві країни, найбільше відповідальні за створення путінської військової машини.
Галеєв наголошує, що значні та впливові групи інтересів на Заході не зацікавлені в поразці Росії, зокрема й тому, що справедливо вважають, що така поразка закінчилася б її крахом.
«Європа розколота, причому дві найбільші та найвпливовіші країни континенту не зацікавлені у поразці РФ. Але вони мало що можуть зробити. Визначальним чинником стане позиція США», — підкреслює експерт.
Дослідник нагадує, що США — це гегемон.
«А отже — він сліпий. Країни, що наближаються до гегемонії (не обов’язково навіть світової, статусу світ-імперії тут цілком достатньо), втрачають здатність розбиратися в зовнішньому світі. Вірно, до речі, і зворотне: втрата статусу світ-імперії веде до різкого зростання якості знань про зовнішній світ. Приклад — Османська імперія у XVIII і XIX ст., у міру ослаблення її розуміння навколишнього світу покращилося кратно», — розповідає Галеєв.
Він робить висновок, що визначальний вплив на хід конфлікту зробить позиція могутнього, але сліпого актора, який будь-кого розмаже хвостом, якщо рушить, але при цьому не дуже добре бачить, куди б’є.
Саме цим експерт значною мірою пояснює обережність та консервативність зовнішньої політики США.
«Вони набагато менш схильні до різких рухів, ніж це здається з Росії, і куди повільніше розгойдуються. Консерватизм зовнішньої політики США виявлявся, наприклад, у небажанні доламувати Радянський Союз. Навіть у серпні 1991 року вони виступали за його збереження і проти сепаратизму союзних республік. Зокрема проти незалежності України. Гугліть Chicken Kiev Speech.
Типова історія. У реалі вони цього не тільки не прагнули, а й намагалися запобігти розпаду. Вони тільки не знали, на які кнопки натиснути», — розповідає дослідник.
Він стверджує, що, як у 1991 США намагалися врятувати СРСР, так нині рятуватимуть Росію, у плані рятуватимуть її державну єдність.
Галеєв переконаний, що контрпродуктивність зусиль США для порятунку РФ рокована. Дослідник пояснює це тим, що гегемон сліпий, бо через невразливість атрофувалася здатність дивитися назовні.
«Ситуація може змінитись лише якщо він відчує таку небезпеку. Але поки що до цього ще далеко. Тому я не думаю, що в американців вдасться врятувати Росію», — говорить експерт.
Також ми розповідали, що Путін блефує, але насправді може віддати наказ про застосування ядерної зброї одноосібно — експерт.