Перед вторгненням в Україну російські інформатори у Києві отримали інструкцію від ФСБ виїхати зі столиці, але залишити ключі від своїх будинків. Про це пише The Washington Post, оцінюючи це як ще одне свідчення того, що співробітники спецслужби були впевнені, що Росії вдасться швидко стяти голову українському уряду та встановити проросійський режим у Києві.
Про інструкцію покинути Київ, але залишити ключі, розповіли одразу кілька інформаторів ФСБ, затриманих українськими спецслужбами.
«Їм сказали: коли ви повернетеся, все буде інакше», — розповідає співрозмовник газети в українських органах влади.
WP з посиланням на отримані документи української та західної розвідки також пише, що підрозділ ФСБ, відповідальний за Україну, почав активно розширюватися у 2019 році: до літа 2021 року його штат збільшився з 30 до 160 осіб. Нових співробітників переманювали з інших підрозділів ФСБ бонусами та безкоштовним житлом у Москві. За новими офіцерами підрозділи закріпили певні території України. На них співробітники спецслужби мали знайти колабораціоністів, а також тих, хто має бути нейтралізований.
Відповідав за Україну Департамент оперативної інформації (так звана 5-та служба ФСБ), який займається старшим офіцером ФСБ Сергієм Бесідом. За словами українських офіційних осіб, він розпочав свою кар'єру в КДБ наприкінці 1970-х, а пізніше очолював операції в Україні, Грузії та інших колишніх радянських республіках.
Причини деяких прорахунків ФСБ у разі планування операції в Україні викликають серйозні питання. За даними газети, у розпорядженні спецслужби були результати опитувань, які свідчили про непопулярність Путіна в Україні та готовність українців оборонятися у разі вторгнення. Згідно з опитуванням, проведеним близькою до ФСБ соцслужбою у квітні 2021 року, 84 % українців розцінювали будь-яке подальше вторгнення російських військ як «окупацію». За даними опитування, проведеного у січні 2022 року, 48 % українців були готові захищати Україну у разі агресії. Незважаючи на ці цифри, ФСБ продовжувала годувати Кремль «райдужними оцінками», кажуть співрозмовники газети. Джерело видання у західній службі безпеки зазначає, що саме ФСБ першою зі спецслужб почала видавати бажане за дійсне.
«Відчуття, що їх зустрічатимуть із квітами, йшло від ФСБ», — заявив співрозмовник видання. Зараз, за словами джерел видання, ФСБ доводиться відповідати перед Кремлем на складні питання про свої досягнення та витрачені кошти.
Тим часом «Вітаю, Сталінград»: експерт про перспективи ЗС РФ під Херсоном.