Сьогодні, 11 липня, у світі відзначають День народонаселення та День шоколаду, а віряни вшановують пам'ять мученика Кира.
Вперше шоколад виготовили та скуштували давні племена індійців – омельків, які проживали в Америці. Племена індійців-омельків називали шоколадом напій, який варили з обсмажених та розтертих плодів какао. Секрет виготовлення какао був великою таємницею, та зберігався індійцями як велика цінність.
Цікавий факт: Шоколад дійсно здатний зробити людину більш щасливою - на фізичному рівні.
У цьому продукті міститься ендогенний каннабіноїди анандамід, який впливає на окремі рецептори головного мозку так само, як і канабіноїди (простіше кажучи, марихуана і гашиш).
Реакція організму, звичайно, буде не такою сильною, але прояви схожі: почуття легкої ейфорії, розслаблення, зниження больового порогу.
Також в шоколаді в невеликих кількостях міститься речовина фенілетиламін - саме його наш мозок починає активно виробляти в стані закоханості.
Шоколад - це не вигадка кмітливих кулінарів.
Шоколад - давня традиція, це історія, яка бере початок в 1500-м до нашої ери. Давня цивілізація ольмеків в своєму лексиконі вживало слово «какава», яке відповідає знайомому нам какао (немає, не те, що продають тертим в пакетах, а то, що в плоді какао-бобів у).
Як вони вживали в їжу своє «какава»? Ніхто не знає.
Однак історія зберегла згадку про те, як його готували майя. Люди знайшли обпалені сонцем кака-боби і залили їх водою.
Вийшов гіркий напій, в який з часом почали додавати перець або гвоздику.
Напій став настільки цінним для майя, що його могли пити тільки жерці, старійшини і кращі воїни, - словом, місцева еліта.
За матеріалами tigerdoor