Лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сільковський, який сам хворів на Covid-19, у своєму дописі у Facebook зауважив, що якщо хвора людина сидить дома, в закритому приміщенні і кашляє, то там вона створює концентрацію вірусів, яку постійно вдихає сама і якою може нагородити своїх контактних.
Тому, якщо у вас кілька днів температура, появився кашель, немає смаку, нюху, відчуття безсилля, якщо є діарея, то не обманюйте себе, що вас протягнув кондиціонер, чи продуло на городі, чи надихалися труйкою, чи щось подібне. Навіть і без тесту можна майже точно сказати, що це.
Не панікуйте, закликає лікар.
Майже всі, хто захворіли, благополучно одужують. Якщо самі собі не починають шкодити. Тому, якщо це сталося або станеться (що дуже ймовірно), дотримуйтеся таких простих рекомендацій:
1. Залишайтеся дома стільки, скільки можете. По можливості, не їздіть по місту і не ходіть на роботу. Цим ви зможете не сіяти хворобу на інших і вберегти себе від ускладнень. Не панікуйте, що ваш лікар не їде до вас особисто і не слухає вас, а консультує по телефону. В більшості випадків, за типового перебігу, по телефону можна лікувати так само ефективно. Якщо є будь-які запитання, дзвоніть до свого лікаря і консультуйтеся.
2. Багато пийте. За день потрібно випивати приблизно 3 л рідини. Не важливо, що, важливо - скільки. Тому пийте, пийте і пийте. Навіть якщо не хочеться, пийте. І поки є температура, доти пийте. Не заставляйте себе їсти, якщо не хочеться. Можна не їсти, не страшно. А пити потрібно через не хочу.
3. Не пийте жарознижувальні просто так, щоб стало легше. Пийте тільки тоді, коли температура піднімається вище 38.5. Найкраще вживайте парацетамол. І ні в якому разі не пийте стільки, щоб збити температуру до 36.6 і на довше. Зробите гірше.
Якщо є хвороба - мусить бути температура. Нічого страшного. Просто вона повинна бути в межах 37.5 - 38.5. І коли п‘єте парацетамол, наша задача увійти у цей безпечний температурний коридор, і в ньому триматися, а не збити її до норми.
4. Більше нічого не потрібно пити. Противірусні не потрібні. Від кашлю - не потрібно. Нічого більше не потрібно. Антибіотики інколи треба, але не завжди. З приводу антибіотиків варто радитися з лікарями.
5. Якщо хочеться кашляти, по можливості виходьте на вулицю, на свіже повітря, подалі від людей і викашлюйте все в повітря. Не потрібно пити ліків від кашлю! Там зовсім інший механізм. Потрібно просто викашлювати все і побільше дихати свіжим повітрям.
6. Коронавірус - це марафон, а не спринтерський забіг. Зазвичай, температура тримається десь 2 тижні, а потім іде на спад. Якщо багато п‘єте різних ліків, то ще довше може триматися. Не панікуйте. Наберіться терпіння і чекайте. Прислухайтеся до свого дихання. Якщо дихати легко і немає задишки, значить все не так погано. Якщо болить спина, під лопаткою, в ділянці нирок, ще десь, не страшно. Переболить і все буде добре. Головне - щоб дихати було нормально. Якщо ж з‘являється задишка, тоді необхідно кликати на допомогу, самі не справитеся, скоріше за все.
Додамо, в Україні від початку пандемії коронавірус підтверджений у 217 661 особи. Сьогодні встановлено абсолютний антирекорд за кількістю нових випадків зараження.