Догори
Дати відгук

В Україні щорічно на продаж знищують більш 20 млн первоцвітів — еколог

«Первоцвіти» - це узагальнена назва для всіх рослин, що рано зацвітають.

2 хв на прочитання19 Березня 2021, 21:50
«Первоцвіти» - це узагальнена назва для всіх рослин, що рано зацвітають. «Первоцвіти» - це узагальнена назва для всіх рослин, що рано зацвітають.
Поділитись:

На думку екологів, навіть вирощені в домашніх умовах проліски збувати категорично не можна. Для всіх існує єдиний закон, і платити компенсацію за нанесену природі шкоду господарі будуть нарівні з правопорушниками - від 37 до 62 гривень за одну квітку.

Про це говорить голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков 

"Щорічно на початку весни на продаж знищують більш 20 млн первоцвітів. Що завдає незворотної шкоди навколишньому середовищу – - І хоча найчастіше реалізатори стверджують, що виростили їх у себе на дачній ділянці, але розуміючи в яких масштабах йде торгівля первоцвітами, в це неможливо повірити",— уточнює еколог.

До «первоцвітів» -  всіх рослин, що рано зацвітають,  відносяться: проліски, крокуси, шафран, сон-трава, анемони, примула, горицвіт та інші - занесені до Червоної книги України та охороняються законом. 

Штрафи

  • за незаконний збір та збут первоцвітів, занесених до Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбаченоштраф від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослин;
  • за квіткове браконьєрство в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду оштрафують від 1700 до 3655 грн;
  •  за один екземпляр незаконно добутої рослини передбачена компенсація за її знищення: проліски - від 49 до 62 гривень, черемша - 62 грн, шафран (крокуси), сон-трава - від 37 до 62 грн в залежності від виду.

У  Національній  екологічній  раді пояснили, що  первоцвіти  легко можуть зникнути з лиця землі.  Збирати їх не можна тому, що вони не встигнуть відновити свою чисельність і можуть зникнути. Життя у первоцвітів дуже коротке - вони цвітуть лише кілька тижнів. За невеликий час рослинам потрібно зібрати максимум поживних речовин, дозріти і розсіяти насіння. 

"Перш, ніж зацвітуть нові первоцвіти, має пройти два-три роки, а то й п'ять. У природі немає нічого випадкового, якщо щороку потроху погіршувати ситуацію з пролісками, порушиться унікальний природний баланс. Говорять, що якщо зривати проліски без кореня, то в наступному сезоні квітка відродиться. Це не так. Насправді функцію відновлення і розмноження у проліска виконує цибулина. І якщо пролісок в період розквіту зірвати, то сама цибулина вже не зможе накопичити поживних речовин, в результаті, гине вся рослина", — деталізують екологи.

До слова, за прогнозами, наслідки глобального потепління для світової економіки можуть бути катастрофічними ― до 20 % падіння світового ВВП. В Україні за найгіршого сценарію ― до 50 %.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко