Щоб запобігти раку молочної залози: радить дієтолог
Стрес, вік, зайва вага грають важливу роль.
Жовтень — місяць боротьби із раком молочної залози. Однак лікар-дієтолог Оксана Скиталінська констатує, що, незважаючи на статті журналістів та рожеві стрічки в ЗМІ (символ раку молочної залози), в нашій країні захворюваність постійно зростає у той час, коли в цивілізованих країнах світу все навпаки.
Лікар перераховує чинники, які впливають на ризик мати рак грудей.
Що старшою стає жінка, то він більший. Особливо цей ризик збільшується під час менопаузи і під час ожиріння (на 20 %). Кожні зайві 5 кг збільшують ризик на 1,08 %.
Також зростає ризик у тих, хто ігнорує рослинну їжу, а також зловживає алкоголем. У 2014 році ВООЗ оголосила, що будь-яка кількість алкоголю підвищує ризик раку молочої залози. Навіть так зване помірне, але регулярне вживання алкоголю збільшує ризик.
«Якщо алкоголь, то вино, якщо вино — то червоне. Тому що червоне вино пригнічує фермент ароматазу, яка стимулює ріст пухлини, якщо вона є», — пояснює дієтолог.
Також підвищують ризик раку молочної залози харчування (смажене та копчене м'ясо збільшують ризик на 47 %), дефіцит клітковини (овочів, висівок, цільнозернових злаків, ягід), дефіцит хрестоцвітих (капусти всіх сортів, руколи та редьки), дефіцит лігнанів (насіння льону).
Є серед чинників і порушення холестеринового обміну.
Впливає на шанси захворіти і дефіцит гормону мелатоніну.
«Яскраве біле світло ввечері, активне використання гаджетів, перегляд телевізора пригнічують синтез мелатоніну. Тому вечірнє світло має бути тепло-жовтим», — радить Оксана Скиталінська.
Підвищує ймовірність захворювання і гіподинамія. Фізична активність зменшує рівень запалення та рівень гормонів естрогену та прогестерону.
Провокують розвиток захворювання також хронічні запалення та хронічний стрес.
«При тривалій дії стресу частина мозку, що відповідає за вироблення гормонів (гіпоталамус та гіпофіз), завжди «включена». Це веде до порушення метаболізму глюкози, накопичення абдомінального жиру та депресії. Постійно високий рівень кортизолу здатен стимулювати раковий ріст клітин. А хронічний синтез глюкокортикоїдяв гальмує захисні сили імунної системи», — пояснює дієтолог.
Оксана Скиталінська переконана, що не пропустити рак є найголовнішим завданням кожної жінки.
Вона наводить приклад здорового протизапального антиканцерогенного раціону, де є багато клітковини, вітаміну С та різних фітонутрієнтів, хрестоцвіті (капуста кейл та рукола), і рослинні і рибні омега-3 жири, пробіотики та пребіотики.
Раніше ми публікували тест, як визначити, чи загрожує вам рак грудей: тест.