Що таке старіння і звідки воно береться

2 хв на прочитання05 Грудня 2021, 11:49

Старіючі клітини «заразні».

Старіння — це еволюційно сформований механізм запобігання реплікації пошкодженої ДНК / активації апоптозу (найбільш розповсюджений тип запрограмованої клітинної смерті) з метою пригнічення онкогенезу. Про це у своїй доповіді на Biohacking Conference Kyiv 2021 розповіла доктор медичних наук Еліна Манжалій, виконавчий директор Інституту Глобального Довголіття, доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 2 НМУ імені О. О. Богомольця, лікар-гастроентеролог вищої категорії, експерт із функціональної медицини.

Еліна Манжалій пояснює, що з віком кількість старіючих клітин накопичується. При цьому вони секретують специфічні молекули (прозапальні цитокіни і металопротеїназу), які прискорюють старіння навколишніх клітин, а також ініціюють запальні реакції, які впливають на навколишні тканини і викликають своєю чергою старіння клітин навколишніх тканин.

Клітинне старіння може бути викликано безліччю стресорів:

Дефіцит кисню — акцептора електронів мітохондріального дихального ланцюга — призводить до глибокого пригнічення біоенергетичної функції мітохондрій, асоціюється зі швидким скороченням довжини тіломер і прискореним старінням клітин і організму загалом, говорить Еліна Манжалій.

Експерт пояснює, що мітохондріальна дисфункція характеризується втратою ефективності електронно-транспортного ланцюга і зменшенням синтезу високоенергетичних молекул, таких як АТФ. Мітохондріальна дисфункція є характерною ознакою старіння і фактично всіх хронічних захворювань. А в поєднанні з порушенням механізмів відновлення мітохондріальна дисфункція призводить до порушення функції сітківки і втрати її клітин, наслідком чого є погіршення зору.

«Важливою особливістю старіючого організму є зниження інтенсивності окислювальних процесів. У стані спокою споживання кисню 70-річним чоловіком становить 60 % від обсягу кисню, споживаного 20-30-річним (у розрахунку на 1 кг маси тіла). Зниження інтенсивності окислювальних процесів і зменшується виробництво енергії, необхідної для синтезу білка і ДНК», — розповідає Еліна Манжалій.

Також ми розповідали, як прожити понад 100 років: про що говорили на Biohacking Conference Kyiv — 2021.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: