Сам собі травматолог: у яких випадках можна надати собі чи близьким допомогу самотужки
І як зрозуміти, що треба все ж іти у травмпункт.
20 травня відзначають День травматолога — лікаря, від спілкування з яким ніхто не застрахований. Як же відрізнити випадок, коли «минеться», від випадку, коли слід їхати у травмпункт? Про це у своєму коментарі GreenPost розповів ортопед-травматолог Мар’ян Морозов.
Лікар говорить, що вік його пацієнтів може варіюватися від 13–14 до 80 років. Причому найбільша частка припадає на працездатне населення молодого віку — 20–50 років.
«Люди звертаються з різних причин — серйозних і не дуже. Моя особисто думка — «краще передбати, ніж недодбати», — говорить Мар’ян Морозов.
У яких випадках можна надати собі чи близьким допомогу самотужки
Коли йдеться про:
- забій;
- розтягнення;
- незначні ранки;
- подряпини;
- садна.
Якщо травма незначна та людина нормально почувається — больовий синдром триває недовго, за півгодини-годину все нормалізується, не наростає набряк — то можна обійтися без допомоги травматолога.
Допомога в таких випадках надається за «золотим стандартом» — холод, іммобілізація (знерухомлення), за можливості знеболювальне та/або протизапальне.
Лікар пояснює: перші три доби після травми наростає набряк (і за переламів, і за розривів, і за розтягнень), тому холод до пошкодженої частини треба прикладати перші три доби по 10–15 хвилин кілька разів на день. Тільки робити це слід не на голу шкіру, а через якусь натуральну тканину.
Для знеболення можна місцево застосувати мазь із ментолом (він додатково охолоджуватиме та зніматиме набряк, якщо немає алергії чи протипоказань).
«Звісно, в разі ураження шкіри мазі не наносять — просто обробляють ранку тим, що є напохваті: стерильною серветочкою, хлоргексидином, перекисом, зеленкою, спиртом (але бажано звернути увагу на відсоток спирту в розчині: часто в аптеках продається 96-відсотковий спирт, проте він може спричинити опіки, тому має бути не більше 70 %», — застерігає Мар’ян Морозов.
Як зрозуміти, що треба йти до травматолога
Зволікати з візитом до травмпункту не потрібно, якщо спостерігається:
- виражений больовий синдром;
- набряк;
- гематома;
- обмеження рухів (якщо йдеться про суглоби).
Лікар наголошує: вправляти вивихи самотужки не потрібно.
«Це небезпечно: можна ушкодити м’які тканини, м’язи, сухожилля, чи навіть судини, нервові закінчення або самі нерви», — говорить Мар’ян Морозов.
Травматолог радить: якщо ви самі не можете визначити, про яку травму йдеться, просто подбайте про знеболення й іммобілізацію за допомогою підручних засобів, наклавши шину чи еластичний бинт (але не туго, щоб не перетискати), а тоді доправте потерпілого до травмпункту. Там зроблять рентген і зможуть сказати, що це — вивих, перелом чи банальне розтягнення, пояснює лікар.
Раніше ми розповідали, як на Харківщині мати чотирьох дітей отримала травму хребта, коли тікала від коханця з вікна, а хлопчик зламав руку на уроці, проте вчитель не надав йому першої допомоги.