Ризик викидня та мертвонародження зростає, якщо під час вагітності втратила роботу жінка чи її партнер — науковці

3 хв на прочитання02 Жовтня 2023, 14:32
Фото ілюстративне

Вагітність може наражатися на ризик через один або кілька механізмів.

Навіть тимчасове безробіття, особливо під час криз, викликає стрес. Але чи може він бути настільки сильним, щоб призвести до викидня або мертвонародження? Науковці вважають, що так. Причому ризик залишається навіть якщо безробітною стає не сама вагітна жінка, а її партнер. Про це розповідає Naked Science.

Втрата вагітності — це збірний термін, що використовується для позначення вагітності, яка не призводить до народження живої дитини. За одним із визначень (Національної служби охорони здоров'я Великої Британії), це називається викиднем, якщо він відбувається до 24 тижня вагітності, і мертвонародженням — після.

У країнах із високим рівнем доходу 11-21 % клінічно виявлених вагітностей закінчуються викиднем. Це спричиняє серйозні наслідки для здоров'я та благополуччя жінок і їхніх партнерів. До них належить ризик тривалої депресії, тривожності й інших психологічних проблем.

Незважаючи на свою соціальну й економічну значимість, втрата вагітності, як і раніше, залишається рідко обговорюваною проблемою через стигму і сором, пов'язані з несприятливим репродуктивним досвідом.

У попередніх дослідженнях психосоціального аспекту втрати вагітності науковці вивчали контекстуальні й індивідуальні стресори. На контекстуальному рівні стихійні лиха, забруднення повітря й економічні спади пов'язані з вищим ризиком втрати вагітності. На індивідуальному рівні особливо впливали напружений робочий графік і фінансові труднощі.

Нове дослідження засноване на даних дослідження «Суспільство, що розуміє». Це опитування, в якому з 2009 до 2022 року брали участь приблизно 40 тисяч британських сімей. Підсумкова вибірка складалася з 8142 епізодів вагітності, що містять повну інформацію про результат і дату зачаття. Дослідження опубліковано у журналі Human Reproduction.

Виявилося, що втрата роботи у жінки чи її партнера підвищувала ризик викиднів або мертвонароджень порівняно з тими, хто не зіткнувся з такою проблемою. Ці дані узгоджуються з гіпотезою про те, що поєднання фізіологічних, психосоціальних і економічних труднощів, зазнаних під час вагітності, може порушити її тривалість і результат.

Зі 136 жінок, які втратили роботу або зіткнулися з аналогічною подією у партнера, у 32 (23,5 %) стався викидень, а в однієї (0,7 %) народилася мертва дитина. Серед 8006 жінок, на яких втрата роботи ними чи партнером не вплинула, у 915 (10,4 %) стався викидень, а у 37 (0,5 %) народилася мертва дитина.

За словами науковців, вагітність може наражатися на ризик через один або кілька механізмів.

По-перше, фізіологічна реакція на джерело стресу запускає вироблення кортикотропін-рилізинг-гормону, адренокортикотропного гормону та кортизолу. Ці гормони підвищують ризик викидня, а кортикотропін-рилізинг-гормон може призвести до скорочень матки та передчасних пологів.

По-друге, скорочення доходів може обмежити доступ до допологової допомоги.

По-третє, емоційний дискомфорт, пов'язаний із втратою роботи, здатний призвести до шкідливої для здоров'я поведінки під час вагітності — наприклад, вживання токсичних речовин, куріння чи нездорового харчування.

На думку дослідників, результат їхньої роботи показав, що втрата вагітності — актуальна, але проблема, що запобігає громадській охороні здоров'я. Крім того, його потрібно враховувати при розробці політики, яка посилить захист ринку праці та буфери соціального забезпечення для вагітних жінок та їхніх партнерів.

При цьому науковці зазначили, що їхні дослідження мають обмеження. Оскільки про вагітність та втрату роботи повідомляли самі пацієнти, на них могли впливати спогади та упередженість. Окрім того, хоча автори статті зробили поправку на низку соціально-демографічних характеристик і самооцінку здоров'я, інші контекстуальні фактори можуть бути пов'язані як із втратою роботи, так і з втратою вагітності. Нарешті, через обмежений обсяг вибірки дослідники не змогли оцінити, чи справедливий основний висновок для різних соціально-економічних верств.

Також ми писали про шанси завагітніти: що розповідає гінеколог.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: