Догори
Дати відгук

Розумний дім зменшує забруднення довкілля та економить комуналку

7 хв на прочитання03 Листопада 2020, 15:10
Поділитись:

Автоматичне керування системи «Розумний дім», як, скажімо, встановлення датчиків на воду, клімат-контролю у приміщеннях та засобів для прилаштування техніки під потреби людини не лише дозволяє економити витрати на комуналку, а і зменшує забруднення довкілля.

Сучасні розробники інтелектуальних систем мають ідеї як для невеликих дачних будиночків чи квартир на кілька десятків квадратних метрів, так і для котеджів на кількасот квадратів. Пристрої доступні для кожного гаманця, чий власник будує чи ремонтує собі житло, розповідає керівник однієї з фірм, які займаються цим в Україні, яка допомагає підбирати та монтувати автоматику «Розумних будинків» Володимир Федощук.

«Найпростіший пристрій чи вимикач можна придбати за $20-$60 у китайських виробників або замовити за $100-$200 у західній Європі та зробити свій мінімальний вклад у чистоту природи. Встановити самотужки або найняти людей, які проконсультують і прилаштують обладнання. Елементарні – як Wi-Fi-термостат на котел чи бойлер буде керуватись вами зі смартфона, коли ви зайдете до автобуса біля офісу, а поки доберетеся до дому, у хаті буде тепло. Йдете з будинку – вимкнули пристрої з того ж смартфона чи планшета дорогою, і впродовж дня, поки вас немає вдома – економія електроенергії та опалення»,  - сказав він.

Як економити природні ресурси за допомогою автоматики «Розумного дому».

  1. Питна вода та полив газонів біля садиби

Від протікання води у квартирі чи будинку не застрахований ніхто. Щоб убезпечити себе від надмірної втрати води та пошкодження майна у випадку надзвичайної ситуації, можна встановити датчики на труби, які негайно виявлять протічку. Вони можуть надсилати СМС-повідомлення власнику житла та блокувати водопостачання.

«Датчики встановлюють у місця найбільших ризиків протікання – на труби та на підлогу, під умивальники, куди може потрапляти потік води у випадку халепи. А моторизовані крани за сигналами з датчиків перекриють воду. Це і економія води, і захист від пошкодження меблів чи ламінату та зайвого ремонту, викидання сміття від якого, та виробництво нових матеріалів,  теж не надто корисне природі», – розповідає Федощук.

Встановлювати крани з таймером, як у публічних місцях, що вмикаються для миття рук на кілька секунд, а потім вимикаються, в умовах власного помешкання не зручно рекомендують. Натомість радять дотримуватись персональної культури економії та вмикати воду саме стільки, скільки дійсно потрібно.

«Навряд вам буде зручно у квартирі у ванній кімнаті чи на кухні помити руки 5 секунд, а тоді махати долонею, щоб вода потекла знов. Однак це не означає, що не варто бути акуратним. Кажуть: чистіть зуби двома руками, бо коли однією тримаєте щітку, а другою закручуйте кран. Між ванною та душем – обирайте оптимальніший душ. Між миттям посуду на велику родину вручну і посудомийкою – вигідніше мати посудомийну машину. Те ж саме і з пранням», – радить експерт.

У дворі для поливу квітів та трави встановлюють контролери поливу. Вони дозволяють оптимально здійснювати полив підтримуючи необхідний рівень вологості грунту. 

«Контролери – це інтелект, який знає вологість ґрунту, враховуює визначає день тижня, час доби, інтенсивність сонячних променів. Та, відповідно, робить полив за програмою. Він буде оптимальніше здійснювати полив, ніж людина, не забуде і не перелиє зайвого», – зазначає Володимир.

  1. Електроенергія на опалення та освітлення

Люмінесцентні та світлодіодні лампи вже значно економніші, ніж лампи розжарювання. Однак якщо встановити у хаті датчики, які будуть автоматично вмикати та вимикати світло, можна ще заощадити близько 20% електроенергії на освітлення.

«Система управління може вмикати та вимикати світло у залежності від того, є хтось чи вийшов із кімнати. Додаткова система може керувати жалюзями та ролетами. Де потрібно більше світла – відкриє, де необхідно затемнити – прикриє жалюзі. Також це стосується опалення. Така функціональність входить до концепції, яку називають «пасивний будинок». Коли необхідні процеси у будинку здійснюються без залучення людини», – говорить Володимир.

Принцип роботи «пасивної оселі» закладають ще під час проектування оселі, враховуючи утеплення, герметичність, розташування будинку на ділянці, контроль світла, яке проникає до приміщення, щоб взимку використовувати від нього тепло, а влітку не допустити, щоб сонячні промені нагрівали приміщення, змушуючи систему охолодження витрачати більше енергії.

 

  1. Кліматконтроль зі смартфона

У автоматичному управлінні кліматом закладено найбільше економії. Автоматика може забезпечувати мінус 30% витрат на опалення та охолодження.

«Система клімат-контролю налаштовується з телефона чи планшета. У режимі відсутності людей може підтримуватись мінімально-необхідна температура, і котел працює по мінімуму. Знають орієнтовний час повернення додому – зазначають на смартфоні, а він система сама рахує коли, почати нагрів, щоб люди повернулися у помешкання з комфортною температурою. Кожен вчасно зменшений градус може дати 5-6% заощадження», – каже Володимир Федощук. 

Якщо у будинку живуть кілька людей з різним потребами у тепловому комфорті, клімат- контроль дозволяє налаштовувати температуру індивідуальну для кожної кімнати

«Розумний будинок» має термостати, якими можна робити зручну температуру для людини, яка любить більшу прохолоду або навпаки більше тепло. Тут це можна зробити набагато гнучкіше і точніше, ніж на ручних регулятора. Може бути окрема температура для кожного приміщення за графіком для кожного дня тижня – все можна налаштувати, так само як визначити проміжки, коли людина поїде на вікенд та не буде користуватися. Сценарій «відстутність» може містити необхідну поведінку для багатьох пристров, як то штори, залюзі, опалення, вентиляція, кондиціювання, водопостачання. Простим натисканням кнопочки на смартфоні запускаємо цей режим, чемодан в руки і вперед, у дорогу», – розповідає експерт.

  1. Захист від шкідливих газів та сухості повітря

Все, чим дихає людина, впливає на її здоров’я та самопочуття. Датчики, для моніторингу якості повітря, рівня вуглекислого газу, вологості набувають популярності у любителів Hi-Tech.

«За якість повітря відповідає багато чинників – це температура, вологість, насиченість різними домішками. Рівень вуглекислого  газу, який людина видихає, у сучасній системі вентиляції також регулюється. Наприклад, якщо до хати прийшло багато гостей, рівень вуглекислого газу зашкалює – буде інтенсивніше працювати система вентиляції», – розповідає Володимир Федощук.

  1. Системи для профілактики Covid-19

Якщо виникає потреба в якомусь незвичайному пристрої або функціоналі потрібному для дому, а його нема на ринку, можна замовити його індивідуальну розробку.

«Наприклад, у період поширення Covid-19 цілком можна замовити програмне забезпечення до камер спостереження, яке буде визначати, чи є у людини, яка дзвонить у двері чи ворота на обличчі маска, а також визначати температуру обличчя. Це рішення можна просити у розробників. Не страшно, що таких приладів немає у масовому продажі – якщо подібне обладнання доцільно на потреби дому, його можуть розробити, але це буде не дешево. З часом системи «Розумний дім» ставатимуть розумнішими, з залученням штучного інтелекту та будуть ще краще прилаштовуючись під потреби мешканців, навіть вгадуючи бажання, або й викликаючи їх», – підсумовує Володимир Федощук.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.