Росія прагне підключити ЗАЕС до своєї енергосистеми для легітимізації окупації та шантажу – експерт
Володимир Омельченко вважає, що таким чином РФ хоче використати Трампа та укріпити свої позиції на окупованих територіях.

Росія має на меті під’єднати Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) до своєї енергосистеми не стільки для забезпечення електроенергією окупованих територій, скільки для легалізації цих територій на міжнародному рівні та посилення свого шантажу щодо України та світової спільноти. Таку думку в інтерв’ю УНІАН висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Експерт вважає, що юридично станція залишається під контролем України відповідно до міжнародних законів. Саме тому, на його думку, Росія пропонує Сполученим Штатам Америки вплинути на Україну, щоб та погодилася на підключення ЗАЕС до російської енергосистеми. «Таким чином, росіяни можуть використати Трампа та легалізувати роботу станції», - зазначив Омельченко.
Він також переконаний, що у випадку визнання законним під’єднання ЗАЕС до російської енергомережі, Російська Федерація зможе у подальшому легалізувати й окуповані українські території. «Вони казатимуть: Бачите, Америка погодилася, Україна погодилася. Це означає, що це все наше. Така в них гра», - додав експерт.
Коментуючи технічні аспекти інтеграції ЗАЕС до російської енергомережі, Володимир Омельченко зауважив, що Росія технічно готова підключити 2-3 енергоблоки станції. Проте для повноцінного запуску всієї ЗАЕС знадобиться значно більше води для охолодження реакторів, а також більша кількість кваліфікованих працівників для її обслуговування.
Експерт підкреслив, що російські фахівці не мають достатньої кваліфікації для обслуговування ЗАЕС, оскільки вона відрізняється від російських атомних станцій за своїми технічними характеристиками. Кожен енергоблок на ЗАЕС має свої індивідуальні особливості, які досконало знають лише українські фахівці, які працювали на станції до її захоплення. Омельченко зазначив, що Росії доведеться набирати новий персонал, адже до окупації на ЗАЕС працювало близько 11 тисяч осіб, а наразі залишилося менше 3 тисяч. Цієї кількості може бути достатньо для підтримки станції у стані холодного зупину, але для її повноцінної роботи необхідно значно збільшити штат.
Експерт також застеріг, що перезапуск станції з залученням некваліфікованого персоналу суттєво підвищує ризик виникнення аварійних ситуацій. «Запуск ЗАЕС без залучення кваліфікованих фахівців веде до аварійних ризиків. Можливо, вони і хочуть запустити цю станцію не стільки для того, аби вона постачала електроенергію на окуповані території, скільки для шантажу України та світу», - підсумував Володимир Омельченко.
Більше новин читайте на GreenPost.







