Росія наближається до програшу у війні на виснаження через брак озброєнь — американські аналітики
Заходу у майбутньому слід зосередитися на «адреснішому» виснаженні сил Росії.
Війна в Україні триває вже майже півтора року — і жодна зі сторін не зуміла поки що завдати рішучої поразки противнику. У таких умовах конфлікт переходить у боротьбу на виснаження — вирішальним фактором стає те, у кого перші закінчаться ресурси для продовження війни. Американський аналітичний центр CSIS підготував звіт із прогнозом довгострокових сценаріїв російсько-української війни та ресурсів, які є у Росії для продовження бойових дій — «Дзеркало» розповідає основний зміст.
Центр стратегічних і міжнародних досліджень CSIS — американський некомерційний think-tank, що аналізує політичні й економічні питання, а також питання безпеки. Організація заснована у 1962 році і користується великим авторитетом у США — як спеціаліст центр запрошує знаменитих політиків, що служать Конгресу, багато років з ним співпрацює Генрі Кісінджер, один із найвідоміших дипломатів часів холодної війни.
Що міститься у звіті
Автори оцінюють здатність Кремля вести війну в Україні й інші військові операції в умовах дедалі більшої нестачі військових матеріалів. Основна увага приділяється артилерійським боєприпасам і п'яти категоріям озброєнь: танкам, артилерії, безпілотникам, системам радіоелектронної боротьби та високоточній зброї великої дальності.
Зазначаючи, що в кожній із категорій російська оборонна промисловість насилу справляється зі зростаючими втратами на полі бою (особливо в умовах санкцій), автори звіту додають, що поки неясно, чи дозріли умови для того, щоб Київ досяг рішучих успіхів і остаточно перехопив ініціативу війну. По кожній із категорій експерти аналізують, наскільки змінилися російські запаси озброєнь, і співвідносять це із зусиллями Москви щодо нарощування оборонного виробництва. На закінчення робиться висновок про здатність російської армії в майбутньому проводити операції проти України та інших регіонах, включаючи Близький Схід і Африку. Хоча звіт публікується лише зараз, він був підготовлений у травні 2023 року.
Армія Росії вторглася в Україну, маючи величезну перевагу в бойовій техніці над ЗСУ. На папері російські військові в достатку були забезпечені бронетехнікою, артилерією та високоточною зброєю, а також системами РЕБ та БПЛА. Проте амбітна стратегія з множинними напрямками ударів практично одразу провалилася — і Москва перейшла до тривалої та жорстокої війни на виснаження на південному сході України. Позиційні бої доповнювалися постійними ракетними ударами, і ця ситуація зберігається досі.
Танки
Оскільки основою російської стратегії були маневрені бойові дії, центральну роль у ній грали танкові з'єднання з великою кількістю бронетехніки та артилерії. Проте переважно спроби вести «танкову війну» провалилися — армія РФ мала успіх лише на південній ділянці фронту. Українська піхота, добре обладнана протитанковою зброєю, зуміла завдати величезних втрат танкам та легкій бронетехніці Росії, дотримавшись перших наступів.
У війну російська армія вступила, маючи 2927 основних бойових танків — переважно модернізованих радянських машин чи схожих моделей (Т-90М, Т-72Б3 та Т-80БВМ). За даними розслідувачів, втрати до лютого 2023 року сягли цифри в 1900 танків — тобто приблизно дві третини від початкової кількості (причому лише те, що вдалося зафіксувати — реальні втрати можуть сильно перевищувати це число). Це дає середньомісячну втрату танків Росією 150 штук. Хоча промисловість РФ прагне збільшити обсяги виробництва, їй не вистачає потужностей — для будівництва нових заводів, закупівель обладнання, найму кваліфікованого персоналу потрібен час.
Останніми роками російські танкові заводи могли випускати 250 нових чи модернізованих танків на рік. У грудні 2022 року міністр оборони Росії Сергій Шойгу розповів, що оборонні підприємства РФ досягли 30-відсоткового зростання виробництв порівняно з 2022 роком — стосовно танків це може означити випуск до 325 машин на рік. Згідно з іншими даними, на рік Росія може знімати зі зберігання та повертати до ладу до 600 старих танків. Однак навіть разом це набагато менше ніж 1900 танків, необхідних для відшкодування втрат.
Автори згадують, що навіть новостворені танки поставляються найчастіше без найдосконаліших компонентів — таких, як білоруська система управління вогнем «Сосна-У» із французьким тепловізором.
Проте, написано у звіті, група з кількох сотень Т-90М, як і раніше, може перебувати в резерві російських військ на випадок протистояння з НАТО (річ у тім, що на початок вторгнення таких машин в армії РФ налічувалося близько 350, тоді як втрачено, за даними розслідувачів, всього 61 — це може свідчити про те, що найсучасніші свої танки Москва береже).
З тактичного погляду Росія зараз використовує танкові війська як інструмент підтримки піхоти у штурмових діях — як безпосередньо в атаках, так і як броньовану артилерію, вимотуючи українських військових вогнем.
Артилерія
Значною мірою російські війська у своїх наступах покладаються на масований вогонь гармат і реактивних систем залпового вогню. Російські маневрені частини та спеціалізовані ракетні й артилерійські бригади на початок війни були добре оснащені ствольною та реактивною артилерією — на озброєнні було 4894 одиниці цієї зброї. До них входили 2118 самохідних і буксированих гаубиць, 1056 РСЗВ та 1720 важких мінометів, плюс тисячі одиниць артилерійського озброєння на базах зберігання.
З початку війни Росія зазнала значних втрат в артилерії, проте значно менших, ніж у танках, — уже до лютого війська РФ втратили 486 артилерійських систем і 191 РСЗВ. Значно чутливішим моментом є виснаження резерву боєприпасів. У середньому за день боїв у 2022 році ЗС РФ вистрілювали 20 тисяч снарядів, а в пікові моменти битв літа-2022 — до 40 тисяч снарядів. Зараз росіяни використовують боєприпаси, вироблені близько 40 років тому, і звертаються з проханням щодо постачання до Ірану та Північної Кореї.
Точна кількість боєприпасів, які зараз виробляються в Росії, невідома — хоча оборонна корпорація «Ростех» повідомляла, що випуск снарядів досяг максимуму за десять років. Однак виробництво боєприпасів калібру 152 і 122 мм виглядає недостатнім для поповнення запасів з урахуванням того, скільки їх витрачається. Тактика Росії в наступі передбачає шквальний вогонь, який має впливати на противника, що паралізує, — і це незмінно пов'язано з великою тратою боєприпасів. Те саме стосується й оборонних бойових дій — росіяни застосовують масовану вогневу міць, щоб спробувати зірвати українські атаки.
У грудні офіційні особи США повідомляли, що обстріли російської артилерії скоротилися на 75 відсотків, що може свідчити про брак боєприпасів та їх економію — про це ж говорив навесні голова ПВК Вагнера Євген Пригожин, погрожуючи вивести війська з фронту через брак снарядів. Для вирішення цієї проблеми росіяни намагаються збільшити використання високоточних боєприпасів.
Безпілотники
Росія пізніше за інші країни розпочала заходи щодо масового впровадження безпілотників у війська, проте в останні 15 років зробила великих зусиль, щоб надолужити втрачене. У війну Кремль вступив, маючи приблизно 2000 дронів різних типів: розвідувально-ударні «Оріони», боражі, що барражують, «Ланцет» і «Куб», дрони спеціального призначення «Леєр-3» та розвідувальні апарати «Орлан-10».
Серйозні проблеми з нестачею безпілотників у Москви почалися за кілька місяців після початку війни — зокрема з'ясувалося, що багато моделей мають велику кількість західних комплектуючих, доступ до яких утруднений через санкції. Як яскравий приклад можна навести ситуацію з «Оріоном» — цей російський аналог знаменитого «Байрактара» виробляється зовсім невеликими партіями і майже не застосовується на війні (всього їх виробництво оцінюється максимум у 45 одиниць на рік); те саме можна сказати і про схожий бойовий дрон «Форпост-Р». Західні компоненти є і в «Орлані», і в «Ланцеті», який став одним із основних ударних засобів російської армії.
Аби наростити виробництво БПЛА, Путін нещодавно оголосив про нову програму імпортозаміщення в галузі безпілотних апаратів із фінансуванням до трильйона рублів (близько 10 мільярдів доларів). Оборонна промисловість РФ має проблеми з поставкою систем навігації, радіозв'язку, авіоніки та компонентів інформаційних технологій ний. Проблему намагаються вирішити й іншим шляхом — купуючи в Китаї велику кількість FPV-дронів для переробки у бойовий варіант, а також купівлі в Ірану. Всього з початку війни КНР поставила в Росію, за даними митників РФ, безпілотників і їхніх компонентів на 12 мільйонів доларів, проте ця цифра явно вища за рахунок дронів, які купують цивільні волонтери.
У випадку, якщо для Росії буде утруднений доступ хоча б до китайських безпілотників, дефіцит дронів зростатиме, що може нівелювати ключову для РФ перевагу в чисельності артилерії (БПЛА в Україні є одним із головних засобів розвідки для артилерійського вогню).
Системи радіоелектронної боротьби
До війни Росія вклала величезні кошти у системи радіоелектронної боротьби, спираючись на дуже багату радянську спадщину в цій галузі. Серед таких озброєнь — глушилки для безпілотників, засоби радіоелектронної розвідки, пеленгатори й інші системи електронної протидії.
На фронті війни в Україні РЕБ застосовується росіянами, щоб порушити стільниковий і супутниковий зв'язок, навігацію, збивати безпілотники й іншими засобами заважати ефективній роботі українських військових. Кількість систем у найбільших наступах на Донбасі у травні 2022 року сягала десяти комплексів РЕБ на кожні 20 кілометрів фронту.
При цьому системи РЕБ зазнають великих втрат — у звіті йдеться про кілька десятків знищених російських систем (мабуть, ідеться про найважливіші комплекси на кшталт «Жителя» чи комплекс «Борисоглебськ-2»). Сергій Шойгу вже зустрічався із керівниками оборонної промисловості Росії для обговорення збільшення виробництва таких озброєнь. Проте проблема тут та ж — у низці моделей використовуються західні комплектуючі.
Недостатні обсяги виробництва разом із втратами, повідомляється у звіті, призвели до нездатності російських систем РЕБ прикрити фронт цілком — тим більше, що такі пристрої однаково успішно глушать і чужі, і свої системи, заважаючи працювати вже російським військовим. Нестача далеких безпілотників на кшталт «Оріона», здатних нести на борту системи радіоелектронного придушення, також позначається на здатності Росії впливати на ЗСУ.
Далекобійна високоточна зброя
На відміну від танків чи артилерії, дані про запаси ракет РФ до війни і зараз залишаються невідомими. Балістичні та крилаті ракети відіграють велику роль у наступальних діях Росії — не бувши здатною прорвати фронт і досягти успіхів на землі, її армія щоразу завдає ударів по українських тилах. Для посилення атак Москва домовилася з Тегераном, який надав свої безпілотники Shahed-136, здатні завдавати дальніх ударів, і до весни 2023 року відновила використання гіперзвукових ракет «Кинджал», які на початку війни застосовувалися лише кілька разів. Загалом, написано у звіті, росіяни випустили з початку бойових дій близько 5 тисяч ракет — при цьому зростаюча ефективність ППО України дозволяє з кожним місяцем збивати дедалі більше запущених снарядів.
Щодо виробництва нових ракет, то відомо, що «Воткинський завод», який виготовляє «Іскандери», ще навесні 2022 року оголосив про плани найняти 500 нових робітників. А знайдені серед залишків ракет, вироблених останніми місяцями, західні мікрочіпи свідчать, що в цій галузі санкції не заважають росіянам одержувати необхідні компоненти. Проте з'являлася й інформація про тимчасову зупинку виробництва «Калібрів» — уже не через комплектуючі, а через поломку верстатного обладнання для випуску цих ракет (теж західного).
Все частіше замість високоточних боєприпасів росіяни використовують зенітні ракети С-300 — вони мають набагато меншу точність і часто влучають по цивільних об'єктах, убиваючи мирних жителів, і значно менш ефективні для виконання бойових, а не терористичних завдань.
Проте аналітики попереджають, що хоча росіяни можуть виробляти ракетну зброю з більшим або меншим темпом, повністю усунути цю загрозу вкрай важко, особливо враховуючи простоту і дешевизну іранських дронів, які також вимагають дорогих зенітних боєприпасів для перехоплення.
Висновки
Фактично, кажуть аналітики, зараз ідуть одразу дві війни на виснаження між Україною та Заходом з одного боку та Росією з іншого. Постійне знищення російської військової техніки на полі бою знижує військовий потенціал Кремля, а санкційна політика прагне поставити російську економіку у становище, у якому вона не зможе фінансувати великомасштабну війну.
Щодо підтримки Сполученими Штатами й іншими країнами України, то вона залишається ефективною, і за час від початку війни ЗСУ, користуючись західною зброєю, завдали російським силам величезної шкоди та сильно підірвали їхню боєздатність. Проте більшою мірою це виснаження торкнулося наступальних, а не оборонних можливостей РФ (так, дві третини втрачених танків значно більше послабили війська агресора, ніж кілька сотень знищених артилерійських гармат).
Однак потенціал для зростання виробництва у Росії поки що є. Судячи з усього, РФ, яка має великі проблеми з артилерійськими боєприпасами, все ж виробляє і вироблятиме їх достатньо, щоб війська мали можливість вести вогонь — нехай і в зниженому темпі. Те саме стосується і виробництва деяких моделей безпілотників, таких як «Ланцет», і закупівель китайських цивільних коптерів, які потім перетворюються на зброю. Також поки що російські війська зберегли достатню кількість систем РЕБ для продовження військових операцій.
Автори рекомендують західним політикам у майбутньому зосередитися на «адреснішому» виснаженні сил Росії. Наприклад, російські війська для збереження повноважень на фронті критично залежать від комбінації достатньої кількості артилерії, боєприпасів, систем РЕБ, ППО та безпілотників. В іншому випадку артилерія РФ сильно страждає від контрбатарейного вогню, в якому традиційно поступається українській. З цих озброєнь найбільш уразливими авторам бачаться системи радіоелектронної боротьби, що використовуються західні компоненти. У звіті рекомендується провести додаткові дослідження у цій галузі, щоб ефективніше протистояти російському РЕБ (у тому числі за допомогою санкцій).
Можливість посилити позицію України автори бачать і у тому, щоб забезпечити її виробникам ліцензійне виробництво систем озброєнь за західними технологіями. При цьому необхідно продовжувати давати Києву танки, іншу бронетехніку, артилерію та високоточну зброю. Крім цього, пропонується надавати більше систем для придушення РЕБ та ППО, щоб безпілотники ЗСУ більш вільно перебували в контрольованому Росією повітряному просторі. Для протидії БПЛА Росії автори рекомендують давати ЗСУ більше систем ППО ближнього радіусу дії.
Нарешті, пропонується максимально усунути лазівки у санкційній політиці, що дозволяють постачати до Росії громадянські безпілотники — хоча, за загальним визнанням, зробити це буде складно з огляду на безліч каналів збуту.
Принагідно нагадаємо, чому ППО безсиле проти ракет «Онікс», якими б'ють по Одесі, і як це можна виправити.