Догори
Дати відгук

Російськими військовими зруйновані житлові об’єкти, й утилізацію цих відходів можуть покласти на населення — експерт

Закон «Про систему громадського здоров’я» може допомогти цьому запобігти.

2 хв на прочитання12 Жовтня 2022, 19:47
Поділитись:

Набуття чинності законопроекту 4142 («Про систему громадського здоров’я») зокрема дозволяє розробляти підзаконні нормативно-правові акти, покликані для захисту населення у питанні поводження з азбестовмісними відходами та матеріалами. Про це GreenPost розповів очільник ГО «Агенція з хімічної безпеки» Денис Павловський.

Він підкреслює, що в тексті закону йдеться про те, що «відходи виробництва та споживання підлягають збиранню, перевезенню, зберіганню, обробленню, утилізації, видаленню, знешкодженню та захороненню, умови і способи яких повинні бути безпечними для здоров’я людини згідно із вимогами державних медико-санітарних нормативів та правил». Це говорить про те, що правила поводження із небезпечним азбестом повинні бути врегульовані медико-санітарними нормами.

«Такий досвід уже у нас був: у 2017 році прийняли санітарні норми і правила, а потім скасували», — нагадує Денис Павловський.

4142 не вимагає замінити весь шифер на безазбестовий — норми і правила не можуть заборонити використовувати азбест за умови правильного поводження з ним, наголошує активіст.

Він вважає, що питання медико-санітарних вимог до безпеки, тобто захисту здоров’я і життя людини (зокрема від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест), зараз саме на часі. Адже наразі хризотиловий азбест в Україні навіть офіційно не визнано шкідливим для здоров’я.

«Скажіть, будь ласка, на сьогоднішній день, коли російськими військовими зруйнована інфраструктура, зруйновані житлові об’єкти — на кого покласти утилізацію цього виду відходів? І як її покласти, коли питання неврегульоване — коли азбест навіть не визнано небезпечним? Населення зі своєї кишені має платити за вивезення відходів, за розбір цих завалів, за забезпечення масками, респіраторами й іншими засобами індивідуального захисту? Як людей захистити від цього? У нас же азбест — це «супер», його хоч на хліб мастіть, він володіє «лікувальними» властивостями!» — говорить Денис Павловський.

Нагадаємо, після набуття чинності закону «Про систему громадського здоров’я» шифер не заборонять, просто його ніде взяти — експерт.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Річка Малий Утлюк біля місця впадіння в Утлюцький лиман, Якимівський район, Запорізька обл., Україна. Фото: Maxim Gavrilyuk
Річка на Запоріжжі отруєна шахтними водами з захопленого комбінату
3 хв на прочитаннягодина тому
Цвітіння Noctiluca scintillans в затоці Омана. Зображення створено ШІ
Море без життя? Біолюмінесценція стала передвісником світової катастрофи
4 хв на прочитання10 годин тому
Виступ Метте Фредеріксен на пленарному засіданні Європарламенту
«Європа не буде вільною без України»: сильна промова прем’єрки Данії
5 хв на прочитання11 годин тому
Фото: Pinterest.com
Сад мрії: арки-парасольки для квіткових композицій — несподівано стильне рішення
2 хв на прочитання16 годин тому
Чоловік готовий віддати дім та заощадження незнайомцю – але з однією важливою умовою
5 хв на прочитання17 годин тому
У Кропивницькому судять директора фірми за махінації на ремонті колектора
1 хв на прочитанняВчора
Евакуйована скульптура «Олень» стала голосом України на бієнале
2 хв на прочитанняВчора
Більше, ніж просто риба: як калкан чорноморський став індикатором стану Чорного моря та об'єктом геополітики
2 хв на прочитанняВчора