Догори
Дати відгук

Рось та Дніпро готові «цвісти»: у стоках – тонни фосфатів

Уряд досі не ухвалив постанову про обмеження фосфатів у мийних засобах

3 хв на прочитання17 Березня 2020, 05:01
уряд так і не спромігся затвердити постанову «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів» уряд так і не спромігся затвердити постанову «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів»
Поділитись:

Річки України зацвітуть, щойно підніметься температура. Такий прогноз дав один з лідерів кампаній «Збережемо Рось» Олег Собченко, передає GreenPost.

«В цьому сезоні у наших річок буде вкрай низька водність, тому роль забруднювачів -комунальних підприємств зростає кратно, отже, вкрай важливо знизити використання фосфатів вже цьогоріч. Так, скидання до Дніпра стоків з вмістом фосфатів, наприклад, 8-10 мг/дм.куб., таким містом, як Київ, де щодня утво­рюється близько 1 млн кубометрів побутових стічних вод, дає відпо­відно 8-10 т фосфатів на добу. І це лише з одного великого міста. Чи треба дивуватися тому, як "цвітуть" водосховища на Дніпрі?», – пише екологіст у своєму Fb.

Пан Собченко нагадує, що до цього часу уряд так і не спромігся затвердити постанову «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів», якою планувалося заборонити використання фосфатів у миючих засобах. Тож левова частка фосфатів з комунальних стоків проходять крізь очисні споруди і потрапляють у наші водойми, чим спричиняють "цвітіння" води.

«У мене на руках свіжі протоколи випробувань скидів КП Богуславводоканалу, вміст фосфатів визначено - 8,6мг/дм.куб. Певен, схожі значення будуть і при дослідженні скидів ТОВ Білоцерківвода, і саме ці "води" будуть складати до чверті притоку Росі при маловодді. Ці "добрива" і "стимулятори росту" банально нічим розбавити. Наслідки очевидні», – додає Олег Собченко.

Чинне українське законодавство не має чітких вимог щодо скидання до природних водойм стоків, що містять сполуки фосфору, після їх обробки на комунальних каналізаційних очисних спорудах.

Довідка: «Згідно з директивою ЄС 91/271/ЕЕС [1] від 21 травня 1991 р., стічні води, що скидаються після очисних споруд до водойм, де є загроза евтрофікації, мають задовольняти таким вимогам: - містити загальний фосфор у кількості до 1 мг/дм3 (при обслуговуванні станцією більше, ніж 100000 умовних осіб) і до 2 мг/дм (при обслуговуванні від 10000 до 100000 умовних осіб); - мати ефективність очистки від сполук фосфору не менше ніж 80%», – зазначає старший науковий співробітник Інституту гідромеханіки НАН України Наталія Степова.

Нагадаємо, що для припинення традиційного «цвітіння» водойм потрібно, зокрема, зменшити потрапляння у них фосфатів. Для цього екологи пропонують замінити традиційні миючі засоби на сучасні, безфосфатні. У минулом році Держводагентство розробило проект постанови, який передбачав поступови перехід бізнесу та населення на безпечні для довкілля порошки та гелі.

Але наразі така постанова усе ще не ухвалена. Про це, відповідаючи на питання GreenPost під час публічного звіту про основні результати діяльності водогосподарської галузі за минулий рік, повідомив в.о. голови Держводагентства Михайло Хорєв.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Антиоксидант довголіття Корисні продукти Молодість
Вчені назвали продукти, які містять "антиоксидант довголіття"
1 хв на прочитання4 години тому
Фото ілюстративне
Важкохворі рідше помирають і швидше одужують: науковці назвали нові переваги чищення зубів
2 хв на прочитання6 годин тому
Фото ілюстративне
У Литві пацієнтам почали виписувати рецепти на кроки
1 хв на прочитання8 годин тому
Шкідливі Продукти Попереджають лікарі Фітнес Схднення
Сім "здорових" продуктів, які насправді шкідливіші за цукерки
4 хв на прочитання8 годин тому
Смертність серед дітей сягає 10 % — спалах нового штаму віспи мавп турбує ВООЗ
4 хв на прочитання9 годин тому
Туреччина заявляє права на денер-кебаб у ЄС — Німеччина проти
1 хв на прочитання11 годин тому
Олімпіада-2024: де дивитися відкриття церемонії, яка пройде сьогодні
1 хв на прочитання11 годин тому
ООН реєструє все більше нових випадків ВІЛ-інфекції у Східній Європі та Центральній Азії. Україна посідає особливе місце
2 хв на прочитання12 годин тому