Річки парацетамолу, нікотину та кофеїну: експерти дослідили «світову» воду
В Африці зафіксували значну кількість артемізиніну - препарату для лікування малярії.
Найбільші річки серйозно забруднені ліками й фармакологічними препаратами, заявили британські вчені з Йоркського університету. Вони дослідили низку річок і виявили, що найчастіше водні артерії містять парацетамол, кофеїн, нікотин, а також засоби проти епілепсії та діабету, пише BBC
Найбільше від негативного впливу фармакології постраждали річки у Пакистані, Болівії та Ефіопії. А найчистішими виявились водойми Ісландії, Норвегії та тропічних лісів Амазонки.
Вчені також побоюються, що підвищена концентрація антибіотиків у річках може обмежити їхню ефективність.
Експерти дослідили воду у понад тисячі локацій в 100 країнах світу.
Виявилось, що більш як 25% зразків містили так звані активні фармацевтичні компоненти на рівні, який вважають небезпечним для водних організмів.
"Після лікування медикаменти виходять з організму людини, але навіть найефективніші очисні споруди не здатні повністю розкласти їх до того, як вони потраплять у водойми", — каже керівник дослідження Джон Вілкінсон.
Найчастіше вчені зустрічали препарат проти епілепсії карбамазепін та ліки проти діабету метформін. Також дослідники виявили високу концентрацію нікотину, кофеїну і парацетамолу.
А в Африці зафіксували значну кількість артемізиніну — препарату для лікування малярії.
У звіті вказано, що підвищений рівень антибіотиків у водоймах може призвести до розвитку стійких бактерій, що зменшить ефективність ліків і зрештою створить "глобальну загрозу фармацевтичного забруднення не лише для довкілля, а й для здоров'я людини".
Як вдіомо, понад чверть річок на всій планеті забруднені ліками — дослідження