Догори
Дати відгук

Ремонт, якість, екодизайн: країни Європи демонструють найвищі показники збору та переробки е-відходів

У 2022 році в ЄС зібрано та перероблено 42,8% е-відходів.

3 хв на прочитання07 Червня 2024, 13:38
Європа оголосила війну е-відходам Європа оголосила війну е-відходам
Поділитись:

В Україні електронні відходи належать до класу небезпечних. Втім, їхні обсяги – в умовах стрімкого розвитку цифрової економіки і "буму" продажів побутової техніки й мобільних телефонів – стрімко зростають. Значні масиви високотоксичного електронного сміття вивозяться на звалища, забруднюючи довкілля й негативно впливаючи на здоров’я людей.

Статистика

У 2022 році в світі було утворено рекордні 62 мільйони тонн електронних відходів. Це дорівнює середньому показнику 7,8 кг на людину на рік. Лише 22,3% від цієї маси задокументовано як офіційно зібрані та перероблені в екологічно безпечний спосіб, розповіли у Міндовкіллі.

Решта 77,7% е-відходів або зберігаються в будинках і підприємствах, або утилізуються неналежним чином, що є величезною втратою  для кругової економіки. Єдиний, хто серйозно взявся за цю проблему – Європейський Союз, він демонструє найвищі показники збору та переробки е-відходів. У 2022 році в ЄС зібрано та перероблено 42,8% е-відходів. Це значно перевищує середньосвітовий показник, що свідчить про успішність європейських підходів до управління е-відходами. 

Основою успіху ЄС є Директива щодо відходів електричного та електронного обладнання (WEEE Directive), яка встановлює цілі для збору, утилізації та переробки таких відходів. 

А головне – європейці вважають, що найкраще не допускати утворення таких відходів. Тому борються з так званим планованим застаріванням (це коли товар навмисно створюють так, щоб він через певний час став немодним чи непридатним до використання)  і запровадили так зване «право на ремонт». З 2021 року там введені вимоги до екодизайну побутової техніки – виробників зобов’язали створювати продукцію таким чином, щоб її легко було ремонтувати, замінювати окремі частини, а також забезпечувати наявність запчастин протягом 10 років. 

Досягнення країн Євросоюзу

  • Швеція є одним із лідерів у переробці ВЕЕО, переробляючи понад 80% таких відходів. За даними Eurostat, Швеція збирає найбільше електронного сміття в ЄС. 
  • Болгарія досягла значного прогресу, досягнувши цільового показника збору ВЕЕО у 65%. 
  • Німеччина досягає показників збору та переробки на рівні близько 45% від загальної кількості введених на ринок пристроїв. 
  • Франція має рівень переробки понад 40% ВЕЕО. 
  • Норвегія відзначається високими показниками збору та переробки ВЕЕО завдяки розвиненій інфраструктурі і активному залученню громадян. 
  • Швейцарія має одну з найстаріших та найефективніших систем збору ВЕЕО в Європі.
  • Нідерланди демонструють значні успіхи завдяки комплексному підходу до збору та переробки ВЕЕО. 

Європейські країни демонструють ефективність своїх систем збору та переробки ВЕЕО завдяки інтеграції законодавчих вимог, розвиненої інфраструктури, сучасних технологій та активної участі населення.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.