Догори
Дати відгук

Реформа зменшення промислового забруднення: переймаємо досвід ЄС

Менш ніж за рік Україна почне впроваджувати європейські правила контролю за промисловими викидами.

2 хв на прочитання17 Вересня 2024, 13:54
Поділитись:

Верховна Рада України ухвалила євроінтеграційний Закон «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення». Він імплементує окремі глави Директиви 2010/75/ЄС. Менш ніж за рік положення Закону набудуть чинності й нові європейські правила почнуть поступово впроваджуватися в Україні.

У Євросоюзі формування та вдосконалення законодавства про зменшення та контроль промислового забруднення відбувається безперервно. Європейські чиновники, бізнес та громадськість перебувають у постійному діалозі, а підприємства працюють в умовах перманентного посилення екологічних вимог і стандартів.

Тому коли з’явилася Директива 2010/75/ЄС, країнам-членам не потрібно було приймати нове для себе законодавство, достатньо було внести зміни в чинне. 

Національне законодавство у ЄС у сфері промислового забруднення відрізняється від країни до країни, але не суттєво. Ці відмінності здебільшого стосуються лише підходів до адміністрування – наприклад, щодо визначення органів, які видають інтегровані довкіллєві дозволи. 

Загалом станом на 2015 рік було видано 51 615 інтегрованих довкіллєвих дозволів. Більшість з них – ще у 1999-2007 роках на основі Директиви 96/61/ЄС щодо всеохоплюючого запобігання і контролю забруднень.

Результати такої політики ЄС вражаючі. З 2004 по 2022 рік великі спалювальні установки в ЄС зменшили викиди діоксиду сірки і пилу на 92%, а діоксиду азоту на 70%. Причому таке скорочення викидів досягнуто одночасно з економічним зростанням.

Важливим для України є й європейський досвід фінансування екомодернізації підприємств. Фінансування природоохоронних заходів у ЄС здійснювалося не лише за рахунок власних ресурсів промисловості чи кредитних коштів, але і за сприяння різноманітних фондів ЄС та відповідних національних фондів країн-членів Європейського Союзу. 

Важливо також розуміти, що екологічні проєкти в країнах ЄС часто реалізовувались паралельно з реконструкцією, модернізацією та переоснащенням основного обладнання. Тому іноді важко виокремити суто екологічну компоненту в таких інвестиціях. 

Такий досвід слід взяти до уваги і українському бізнесу, наголосили у Міндовкілля. Адже реконструкція та переобладнання за європейськими екологічними стандартами має більше шансів на залучення міжнародного фінансування. Ухвалення європейського довкіллєвого законодавства в Україні ще більше посилило ці можливості.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost
Фото: «Здорові люди»
5 способів перемогти осінню хандру: поради від психіатра
5 хв на прочитанняВчора
У Центрі управління ЄКА в Дармштадті співробітники спостерігають за запуском місії Hera. Фото: Андреас Арнольд/dpa
«Крок до планетарного захисту»: у космос запущено зонд для захисту від астероїдів
2 хв на прочитанняВчора
Зображення створене ШІ
Таємничий гість з глибин космосу: один шанс побачити комету, якій 80 тис. років
2 хв на прочитанняВчора
Зображення згенеровано ШІ
Не містить лікарських компонентів: у Великій Британії розробили революційний спрей від вірусів
1 хв на прочитанняВчора
Демографічна криза: у Києві обговорили ключові питання сексуального та репродуктивного здоров'я
2 хв на прочитанняВчора
З 10 жовтня у водоймах карпатського регіону стартує заборона вилову форелі - Держрибагентство
1 хв на прочитанняВчора
Між дельфінами теж виникають непорозуміння: ось який «людський» прийом вони застосовують у таких випадках
3 хв на прочитанняВчора
Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про основні засади державної кліматичної політики
2 хв на прочитанняВчора