Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Війна
  • ППО і танки — сьогодні, літаки незабаром: яку зброю союзників отримала і ще отримає Україна у 2023 році

ППО і танки — сьогодні, літаки незабаром: яку зброю союзників отримала і ще отримає Україна у 2023 році

Сусіди Росії розуміють її злочинні неоколоніальні амбіції як ніхто, тому допомагають Україні та змушують допомагати інших.

15 хв на прочитання22 Липня 2023, 20:16
Поділитись:

Після того як Росія грубо порушила свої міжнародні зобов’язання щодо визнання територіальної цілісності України та відмови від агресії, зокрема у рамках Будапештського меморандуму, інші його підписанти відгукнулися на заклик допомогти, аби дати нам можливість реалізувати своє право на самозахист.

Сполучені Штати та Велика Британія проявили лідерство та допомогли зібрати коаліцію з півсотні країн, які допомагають Україні. До неї увійшли майже всі країни Європи. Сусіди Росії, які розуміють її злочинні неоколоніальні амбіції як ніхто інший, виступили адвокатами та лобістами України, протидіючи шаленій російській пропаганді.    

Підтримка України країнами сталої демократії зробила смішними кремлівські звинувачення у «нацизмі», адже виходило, що увесь демократичний світ — нацисти. Проте викриття російської брехні ніколи не зупиняло Москву. А відтак для відсічі більшій армії, яка десятиліттями готувалася до цієї війни, Україні була потрібна дієва міжнародна допомога у різних сферах, передусім постачання зброї та боєприпасів.

Центр стратегічних комунікацій пригадує, яку поміч надали Україні її союзники у 2023 році, та від чого це врятувало нашу країну.  

Цілі на 2023 рік

У другий рік відсічі повномасштабній агресії Україна, що потерпала від терористичних обстрілів енергетичної інфраструктури, увійшла зі втішними новинами. Йшлося насамперед про отримання нею двох американських ЗРК «Patriot». Передача цієї досить високотехнологічної системи ППО після довгих місяців вагань США засвідчила, що Україні довіряють. Для ефективного застосування комплексів була проведена серйозна підготовча робота.

Також у січні було оголошено про майбутню передачу Україні танків «Leopard», необхідних для довгоочікуваного контрнаступу.

Від початку повномасштабного вторгнення західна зброя справляла значний вплив на перебіг бойових дій. При цьому жоден вид зброї сам собою не міг забезпечити стратегічну перевагу. Попри це, в масовій свідомості отримання нової знакової зброї завжди сприймається з певною ейфорією та надією на диво-техніку. Можна пригадати, як перед повномасштабною агресією в суспільстві ідеалізувалися Javelin, Stinger та Bayraktar. Ця тенденція навіть знайшла відображення у виникненні іронічного мему «Свята Джавеліна».

На наступних етапах проривами, які вплинули на хід війни, стали американські гаубиці М777, а також РСЗВ HIMARS. Останні також стали героями нескінченних мемів.

Але очевидно, що стратегічно перемогу забезпечить сукупність усіх елементів. І один із них — загальна системність і налаштованість народу регулярно долати складні виклики.  

Наприкінці 2022 року головнокомандувач Валерій Залужний в інтерв’ю заявив, що для контрнаступу йому потрібні «300 танків, 600–700 БМП, 500 гаубиць». Таким чином завданням на 2023 рік, окрім зміцнення ППО, стало формування механізованого «залізного кулака» для прориву лінії оборони рашистів. І в 2023 році союзники допомагають нам його формувати. Навесні ми отримали танки Leopard та іншу бронетехніку: шведські БМП CV 90, американські Bradley, бронеавтомобілі MaxxPro тощо.

Бойові машини готувалися не для параду. Як пізніше зазначив Залужний, коментуючи в інтерв’ю The Washington Post від 30 червня неминучі втрати контрнаступу, «Leopard на полі бою — це ціль».

Західні партнери допомагали компенсувати втрачену техніку. За словами військового історика Михайла Жирохова, замість втрачених 17 Bradley нам передали 15. А Португалія, наприклад, заявила, що надасть ще 4 танки Leopard.

Що врятував «Patriot» та як закрити небо

2023 року акцент був на зміцненні ППО. Навесні Patriot почав прикривати українське небо, зокрема, над столицею. Також українську ППО посилили комплекс SAMP/T від Італії та Франції, ПЗРК Avenger, зенітні самохідні установки Gepard. І ця нова парасолька ППО фактично врятувала столицю під час збільшення хвилі обстрілів у травні, коли Київ і Київську область росіяни атакували 17 разів.

«Під час таких атак, як у травні ми могли б отримати розвалини адмінбудівель у центрі Києва та кілька уражених важливих стратегічних об’єктів. У травні росіяни почали масово використовувати аеробалістичні ракети «Кинджал», які ми не могли б перехопити нічим окрім «Patriot». І як мінімум 13 «Кинджалів» могли знайти свої цілі. Тоді ми б побачили, наприклад, руїни управління СБУ, Генерального Штабу, а може і будівлю Верховної Ради, Банкову. Є також запасні командні пункти — ЗКП, які знаходяться під землею та прикриті бетоном. І саме для їх знищення росіяни запускали «Кинджали» в травні. Раніше  рашисти вже застосовували ці свої дорогі ракети по складу боєприпасів у Львівській області. А на день повітряних сил України в 2022 році 2 ракети влучили по замаскованому командному пункту повітряних сил України. Це ті випадки, які звучали в публічній сфері. Можливо, їх було більше», – говорить Михайло Жирохов.

На саміті НАТО стало відомо, що Німеччина передасть ще дві пускові установки до ЗРК «Patriot».

Росія також інтенсифікувала удари по Україні іранськими БПЛА «Шахед». Постало питання розвитку ППО саме для боротьби з дронами-камікадзе, адже для цього потрібні інші інструменти, ніж для збиття «Кинджалів» чи крилатих ракет на кшталт «Калібрів».

«Для війни з «Шахедами» треба збільшувати кількість мобільних груп. Пікапи з кулеметами і систему раннього спостереження, бо радіолокаційні станції їх не беруть і основний спосіб виявлення — це візуальний контакт. Потрібно більше людей, які будуть через бінокль чи інші технічні засоби дивитися у небо. Якщо у нічний час — потрібні потужні прожектори, як під час Другої світової», – зазначає Жирохов.

У 2023 році для посилення захисту від БПЛА Україні почали надавати зенітні кулеметні комплекси Viktor із Чехії, які вже успішно працюють на півночі України. Це спарений 14,5 мм зенітний кулемет, який встановлений на шасі Toyota Land Cruiser 70 та, окрім БПЛА, також корисний для протидії літакам і гелікоптерам на малих висотах.

ЗРК Viktor, фото ЗСУ

За інформацією Михайла Жирохова, 15 одиниць Viktor уже передали Україні, а виробництво ще сотні оплатили Нідерланди. Під час нещодавнього візиту президента в Чеську Республіку стало відомо, що ця країна  надасть Україні також штурмові гелікоптери.

«Storm Shadow» нагадує про кордони України

Окрім танків та зміцнення ППО, важливим для України стало отримання певної кількості далекобійних крилатих ракет Storm Shadow із дальністю пуску понад 250 км.

Франко-британська Storm Shadow — це авіаційна ракета класу «повітря-земля» дальньої дії. Вони були надані Великою Британією за умови, що Україна не стане їх застосовувати по території Росії. Ця технологічна зброя, з огляду на її вартість та обмежену кількість, підходить для ударів по найбільш важливих об’єктах противника — командних пунктах, авіабазах, складах з паливом та боєприпасами тощо. В травні повідомлялося про знищення російських об’єктів в окупованому Луганську. Була уражена будівля колишнього вищого авіаційного училища штурманів, в якій могла бути військова база чи казарма з особовим складом російських окупаційних військ. 8 червня ракетами Storm Shadow були знищені бази ремонту техніки рашистів на території промислових підприємств Луганська. Російський генерал-майор Сергій Горячев був ліквідований в Україні в середині червня під час удару по командному пункту окупантів.

Су-24 Повітряних Сил ЗСУ, ймовірно з ракетами Storm Shadow, літо 2023 року. Фото: defence-ua.com

За словами офіцера запасу ЗСУ Андрія Крамарова, показник перехоплення росіянами ракет Storm Shadow становить усього 10 – 15 %. Таким чином, високоточна зброя нагадує окупантам уже на всій території України, що державні кордони існують для того, щоб їх дотримувалися.

Також Велика Британія оголосила, що в перших місяцях літа передасть Україні дрони-камікадзе з дальністю до 200 км.

Україна також розраховує отримати балістичні ракети малої дальності ATACMS для HIMARS, які мають дальність 140 чи 300 км.

На саміті НАТО президент Франції Еммануель Макрон заявив, що його країна передає Україні ракети SCALP — це французький аналог Storm Shadow.

Літаки F-16 — початок роботи

У 2023 році адміністрація Джо Байдена вперше заявила, що літаки F-16 можуть бути надані Україні. Обговорення перейшло в площину підготовки пілотів, що засвідчило наявність принципового рішення. Проте в Пентагоні вважають, що цього року передусім потрібно зробити акцент саме на зміцненні ППО, а не на літаках.

За навчання українських екіпажів узялася Велика Британія. Так, заступник Міністра збройних сил Джеймс Хеппі заявив, що його країна «розпочне базову підготовку до двадцяти українських пілотів у серпні». Нідерланди та Данія також співпрацюють для організації підготовки українських пілотів до керування літаками четвертого покоління. Нещодавно стало відомо, що Румунія планує відкрити центр навчання пілотів F-16 для НАТО й України. 

На думку Михайла Жирохова, F-16 з’являться в Україні не раніше початку 2024 року. Якщо в Повітряних силах України говорять про 6 місяців, то на Заході можна почути значно довші терміни.

«Захід спочатку робить інфраструктуру, а потім він дає літаки. Проблема в тому, що у нас немає відповідної аеродромної техніки, адже уся вона заточена під радянські зразки. Немає і людей-техніків, які могли б обслуговувати F-16, адже це інша філософія зброї, яка нова для нас.

Радянська техніка створювалася простою, умовно, для будь-кого, а західна передбачала, що її буде обслуговувати мотивований професіонал. Для одного F-16 потрібно, здається, 12 техніків за різними напрямками. Починаючи з радіолокаційного обладнання і закінчуючи озброєнням. Техніки навчаються довше ніж пілоти. Також потрібно навчитися правильно використовувати бомби і ракети. Насправді навчити пілотів — це мінімальне з того, що треба зробити. Можливо, в публічному полі акцент на F-16 має логіку, щоб цей процес тримати в фокусі уваги та рухати вперед. Проте з військової точки зору, якщо зараз нам дадуть умовно 24 літаки, післязавтра вони будуть збиті в бойових діях», — говорить він.

Проте речник Повітряних Сил України Юрій Ігнат звернув увагу, що літаки F-16 потрібні передусім для перехоплення ракет, які б’ють по регіонах, менш прикритих із неба.

Танковий рік України

Допомога з від Заходу — комплексна, і тому здається повільною. Танки і самохідні артилерійські установки нам не давали, поки не були створені ремонтні бази в Литві, Польщі та Румунії, щоб Україна могла не лише застосовувати техніку на полі бою, а й ремонтувати та підтримувати її у належному стані.

За словами Жирохова, технічна база, яка готувалася у сусідніх країнах-союзниках, засвідчила ефективність. Так, САУ Panzerhaubitze 2000 ремонтуються у Литві, САУ Krab у Польщі. Також у Румунії та Польщі створені ремонтні центри для західних танків, які вже зараз мають роботу. 

На  початку літа завершилося навчання українських сил на бойових машинах Stryker і Bradley, як про це інформували в Міністерстві оборони США. Просто зараз українці проходять навчання на американських танках Abrams M1A1, яке, імовірно, завершиться до кінця літа. Очікується, що після навчання восени 31 танк прибуде в Україну. Були повідомлення, що нині танки Abrams M1A1 опановують 200 українців, навчання яких триватиме 3 місяці.

M1A1SA. Фото: defence-ua.com

Також на початку червня у Великій Британії українські воїни навчалися на САУ AS 90 і танках Challenger 2. Найближчі місяці Україна має отримати також додаткову кількість Leopard 2 та Leopard 1. На саміті НАТО в Вільнюсі Німеччина оголосила про передачу 40 БМП Marder та 25 танків Leopard 1. Водночас Німеччина та Польща спільно  мають забезпечити навчання та їх технічне обслуговування. А за даними аналітиків Oryx у 2023 році Чехія поставила Україні 90 танків Т-72, що було профінансовано США та Нідерландами.

Загалом, понад 60 000 українських військових пройшли навчання у союзників і партнерів, з них 11 000 навчили саме США. Проте, за словами Михайла Жирохова, підготовка в Європі так само не є чарівною пігулкою. Європейські країни не мають великого досвіду бойових дій. Останнім часом це здебільшого участь у миротворчих операціях. Часом у навчанні бувають елементи, які в умовах реальної війни рідко стають у пригоді. Крім того, армія України воєнного часу складається з мобілізованих цивільних, а тому не варто сподіватися, що за 2 місяці курсів людина опанує, наприклад, штабний досвід, який буде практичний в українських бойових умовах. Ці моменти потрібно враховувати на майбутнє.

Напередодні саміту НАТО у Вільнюсі США пішли на те, щоб у новий пакет військової допомоги Україні включити 155-мм касетні снаряди DPICM. Це допоможе Силам оборони уникнути снарядного голоду, який супроводжує бойові дії має весь час повномасштабного етапу війни.

Видання Defense Express наводить цитату Джозефа Байдена: «Якщо таку зброю не дати ЗСУ, то якраз саме тоді цивільне населення України постраждає, але від рук російських окупантів». Це підживлює оптимізм і щодо майбутньої передачі Україні ракет ATACMS. З останніх новин — Словаччина надасть Україні 16 самохідних гаубиць Zuzana, країни також спільно вироблятимуть новий тип гаубиць. За інформацією ЗМІ, Польща передала Україні близько 10 ударних вертольотів Мі-24. А з Туреччини очікується 155-мм САУ Firtina.

З початку повномасштабного вторгнення Росії адміністрація Байдена виділила на безпекову допомогу Україні понад $41,3 млрд.

Цікаві дані навела Лора К. Купер, заступник помічника міністра оборони США у справах Росії, України та Євразії, на слуханнях у Капітолії про внесок інших учасників коаліції. За її словами, від інших союзників в Україну надходить більш ніж половина всіх танків, бронетранспортерів, бойових машин піхоти, 155-мм артилерійських систем і безпілотних авіаційних систем, а також близько половини ракет Stinger і Javelin. 

Якщо рахувати не в абсолютних числах, а пропорційно до власного ВВП, зазначає Купер, то США посідають 12-те місце у рейтингу країн, які допомагають Україні. Відразу дев’ять європейських країн уже надали понад $1 млрд. 

Пані Купер відзначила ще один важливий момент: союзники починають брати довгострокові зобов’язання з підтримки України. Так, Німеччина схвалила програму підтримки на суму близько $13 млрд протягом наступних 9-10 років. Норвегія виділила понад $7 млрд, а Данія нещодавно оголосила про $3,2 млрд. У співпраці з партнерами промислове виробництво зброї зростає як для підтримки України, так і для поповнення запасів Міністерства оборони, сказала вона.

Ще один факт повідомили у Міжнародному координаційному центрі донорів. На цей момент Україна отримала близько 600 різних видів техніки та збройних платформ. За словами одного з представників Центру, те, що Сили оборони змогли вміло керувати та підтримувати ці системи, є свідченням української вправності та винахідливості. Адже для однієї країни таке розмаїття є безпрецедентним.

Наразі тренування українських військових відбувається приблизно на 40 полігонах за межами України.

Велика кількість країн, які допомагають Україні, не скасовує ту обставину, що останнє слово у війні за свободу буде за українськими воїнами, які героїчно нищать агресора та визволяють свою землю.

Демократичний світ проявляє принциповість у відстоюванні справедливості і міжнародного права, а також принципів, які були закладені в  Будапештському меморандумі, коли Київ погодився на ядерне роззброєння. Україна високо цінує цю допомогу. Подолання спільних викликів заради перемоги над злом допомагає також об’єднати країни вільного світу на новому рівні, що дасть початок новим міцним партнерствам, взаємодії та процвітанню.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Війна
Будівля Харківського національного театру опери та балету, яка перетворила свій великий підземний простір на концертний зал, 25 жовтня 2023 року. Фото: Reuters
У Харківському оперному театрі облаштували концертну залу у підвалі — і вже готуються до виступів: ось як це виглядає
2 хв на прочитання03 Листопада 2023
Україну вночі атакували п'ятьма «шахедами»
Україну вночі атакували п'ятьма «шахедами» та керованою авіаційною ракетою
1 хв на прочитання29 Жовтня 2023
ООН опублікували швидку екологічну оцінку підриву Каховської дамби
1 хв на прочитання27 Жовтня 2023
Майно найбільшої авіакомпанії України МАУ розпродують з молотка
Майно найбільшої авіакомпанії України МАУ розпродають з молотка
2 хв на прочитання27 Жовтня 2023
На Одещині ухилянта, який "придбав" квиток за $7 тис., засуджено до 10 тис. грн штрафу
1 хв на прочитання26 Жовтня 2023
Як підготуватися до можливого блекауту: топ порад
1 хв на прочитання26 Жовтня 2023
Начальник районного ТЦК Одеси та його теща за короткий час "збагатилися" на майже 50 млн грн
3 хв на прочитання19 Жовтня 2023
140 тисяч українських переселенців було позбавлено грошової допомоги, причини
1 хв на прочитання17 Жовтня 2023