- Головна
- Новини
- Еко
- Відходи & забруднення
- Пожежа в ангарі поруч з заводом "Радикал": що лишилося в повітрі
Пожежа в ангарі поруч з заводом "Радикал": що лишилося в повітрі
Рятувальники ліквідували пожежу в ангарі з хімікатами біля території закритого заводу "Радикал" у Києві
Пожежа виникла близько 16:00 14 березня в металевому ангарі розміром 15х70 м, який розташований упритул до будівлі складу, тому існувала загроза поширення полум'я.
Як інформує сайт ДСНС Києва, рятувальники провели евакуацію кисневих балонів із приміщення складу. В ангарі були розбавлені розчинники (відходи виробництва), які зберігалися для подальшої утилізації.
Загальна площа пожежі становила більше 1 тисячі "квадратів". Стовп диму від вогню піднімався високо в небо і був видний з інших районів Києва.
"О 17:03 пожежники локалізували загоряння на площі 1000 кв. м і о 17:19 - ліквідували", - йдеться в повідомленні. Обійшлося без жертв і постраждалих.
Небезпека у повітрі
На місці загоряння працювало відділення радіаційного, хімічного і біологічного захисту аварійно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Києві для перевірки небезпечних речовин у повітрі. Це пов'язано з тим, що завод "Радикал" у радянські часи був засекреченим військовим об'єктом.
Зараз, за інформацією різних джерел, на території заводу зберігаються близько 200 тисяч тонн забруднених будівельних конструкцій та ґрунтів. Також відомо, що забруднена територія не огороджена і не перебуває під охороною.
"Радикал"
Нагадаємо, завод «Радикал» було введено в експлуатацію в 1951 році. Товариство було монополістом з виробництва деяких видів синтетичних матеріалів, зокрема пінополіуретану, бертолетової солі, гермобутилу, хімічних засобів захисту рослин.
У грудні 2019-го в Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища повідомляли, що на заводі значно перевищена норма парів ртуті , були зафіксовані перевищення норми від 4-х до 16-ти разів на різних дільницях, а влітку показник досягає 0 до 40 разів. У відомстві наголошували на необхідності закрити периметр та обмежити доступ людей до майданчика колишнього гідролізного цеху.
У жовтні 2019 року Київрада ухвалила рішення про виділення коштів у розмірі 4,3 млн грн на розробку Проекту демеркуризації промислового майданчика ВАТ «Радикал» на 2019-2020 роки. І вже у грудні 2019 року у КМДА заявили про початок роботи над проєктом із демеркуризації заводу «Радикал».
Завод є банкрутом із 1996 року. Наразі в Україні немає ані хімічного заводу, ані полігону для утилізації токсичних речовин. Єдине в Україні спеціалізоване підприємство, що здійснює переробку ртутєвмісних відходів – ТОВ «Микитртуть», нині розташовується на тимчасово окупованій території Донецької області.
Окрім того, в Україні практики щодо закриття та утилізації таких підприємств немає.
Ситуація зараз
Столична влада наразі планує провести відкриті торги із залученням до участі міжнародних організацій, що спеціалізуються на побідних проектах. ТЕО та узгодження проекту утилізації відбуватиметься вже у 2020 році.
У ДСНС наголошують, що хімічно небезпечних речовин у повітрі не виявлено.
Причину пожежі пообіцяли встановити.
Нагадаємо, Кабінет міністрів України ухвалив рішення, яке дозволить створити «Офіс контролю викидів у повітря» у Кривому Розі. Наразі Україна займає 60-те місце у рейтингу країн з найбруднішим повітрям.