Догори
Дати відгук

Плани "Росатома" щодо "перезапуску" ЗАЕС - пряме порушення ядерної безпеки,- Енергоатом

Лише українські фахівці мають право та компетенцію керувати Запорізькою атомною електростанцією.

2 хв на прочитання03 Квітня 2025, 21:03
"Енергоатом": Розмови про запуск ЗАЕС "Росатомом" – це порушення ядерної безпеки
"Енергоатом": Розмови про запуск ЗАЕС "Росатомом" – це порушення ядерної безпеки
Поділитись:

НАЕК "Енергоатом" різко засудила спроби російського концерну "Росатом" легітимізувати незаконне управління Запорізькою атомною електростанцією (ЗАЕС) та заяви про можливе повернення її в роботу. Українська компанія наголошує, що подібні розмови є прямим порушенням норм ядерної та радіаційної безпеки.

Заява "Енергоатома" стала відповіддю на численні запити представників ЗМІ щодо інформації про ймовірний запуск ЗАЕС. У компанії підкреслили, що подальше перебування станції в умовах російської окупації є категорично неприпустимим.

"Будь-які розмови про "перезапуск" енергоблоків ЗАЕС під контролем представників "росатома" є прямим порушенням норм ядерної та радіаційної безпеки", – йдеться у заяві "Енергоатома".

Оператор українських АЕС наголосив, що ліцензію на експлуатацію ЗАЕС має її законний оператор – АТ "НАЕК "Енергоатом", і лише українські фахівці володіють необхідним правом та компетенцією для здійснення управління станцією.

В "Енергоатомі" також звернули увагу на значне погіршення стану критично важливих систем безпеки ЗАЕС через окупацію. Відсутність належного обслуговування, доступу до оригінальних запчастин, порушення графіків ремонтів та неможливість проведення повноцінних інспекцій призводять до критичної деградації обладнання та створюють передумови для потенційних аварійних ситуацій. Заяви "Росатома" про "професійне управління" станцією в українській компанії назвали такими, що не відповідають дійсності.

Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) також раніше заявляла, що будь-які зміни умов ліцензій експлуатації окупованої ЗАЕС можливі лише після її деокупації, передачі під контроль "Енергоатома" та нагляд Держатомрегулювання, а також після демілітаризації, розмінування та всебічної перевірки безпеки всіх систем і споруд. ДІЯРУ вважає будь-які заяви про наміри "перезапуску" енергоблоків у поточній ситуації провокативними та спекулятивними, які не мають відношення до ядерної безпеки Європейського регіону.

Інспекція наголосила, що безпечна експлуатація ядерного об'єкта неможлива без належного теплопоглинача, надійного водопостачання, стабільного зовнішнього електропостачання, якісного технічного обслуговування, кваліфікованого персоналу, інфраструктури аварійної готовності, системи раннього оповіщення та радіаційного контролю.

Напередодні глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі в інтерв'ю Reuters припустив поступовий перезапуск ЗАЕС у майбутньому, зазначивши, що для її повноцінної роботи знадобиться більше року після припинення бойових дій у цьому районі.

Слід зазначити, що Запорізька АЕС і раніше вдавалася до порушень ліцензійних умов, зокрема, здійснювала переведення енергоблоків №4 та №6 у стан "гарячий зупин", незважаючи на заперечення ДІЯРУ та "Енергоатома", що призводило до витоків радіоактивного теплоносія та збільшення кількості рідких радіоактивних відходів.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Фото: Pixabay
Ціна нафти Brent упала до 69,4 доларів за барель після заяви ОПЕК+ про рекордне збільшення видобутку
2 хв на прочитання2 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Сонячне літо може опустити ціни на електроенергію в Європі нижче нуля — Bloomberg
4 хв на прочитання4 години тому
Міненерго та Єврокомісія обговорили інтеграцію енергоринків та підготовку до зими
Міненерго та Єврокомісія обговорили інтеграцію до європейських енергоринків
2 хв на прочитанняВчора
Корупція в енергетиці: НАБУ завершило розслідування щодо посадовців "Укренерго". Фото: shutterstock
НАБУ завершило розслідування корупції в енергетиці на понад 71 млн грн
1 хв на прочитанняВчора
Бізнес пропонує податкові зміни для учасників енергоринку України
2 хв на прочитанняВчора
НАБУ передало до суду справу про розкрадання 1,4 млрд грн на ДП «Зоря»-«Машпроект»
2 хв на прочитанняВчора
ЄБРР виділить Україні 1 мільярд євро на відновлення енергетичної інфраструктури
2 хв на прочитанняВчора
Чому Росія відсутня у новому списку Трампа, незважаючи на напружені відносини
2 хв на прочитанняВчора