Підготовка саду до зими: три справи, які потрібно зробити восени
Звісно, взагалі цих справ дуже багато.
Що потрібно зробити в саду восени? Про це розповідає «Великий урожай».
1) Полити
Навіщо це потрібно. Саме вода розносить по рослинах поживні речовини, які допомагають пережити суворі зими. Тому в саду треба обов'язково провести вологозарядковий полив.
Як це зробити. Здійснюють його в жовтні, коли опаде листя. Ґрунт у цей час треба промочити на глибину 40-60 см. Щоб цього домогтися, під кожну рослину треба вилити: на піщаних ґрунтах — 4-5 відер води, на суглинках — 6-7, на глинистих — 8-9.
Вологозарядковий полив треба робити обов'язково, навіть якщо йдуть дощі!
2) Підлікувати
Навіщо це потрібно. Чому восени? Так, усілякі непрохані гості докучають нам звичайно навесні й улітку, восени-то їх немає. Але саме в кінці сезону боротися з ними найпростіше — вони йдуть на зимівлю і не здатні втекти від вашого гніву.
Як це зробити. Передусім треба зібрати всі опалі плоди й ті, що залишилися висіти на деревах на зиму. Причому не просто зібрати, а ще й спалити! Або закопати глибоко в ґрунт на 50 см, не менше.
Потім треба згребти все опале листя. Якщо шкідників і хвороб улітку було трохи, листя можна укласти в компостну купу. Але пам'ятайте: його шар повинен бути не більше 10-15 см, а поверх треба обов'язково насипати товстий шар землі або торфу (не менше 30 см). Тільки в цьому разі навесні наступного року спори грибів і шкідники не зможуть вибратися назовні й загинуть.
Якщо шкідників і хвороб багато, то листя треба згребти і спалити! А ось попіл від них можна сміливо використовувати — це прекрасне добриво.
І тільки якщо шкідників у саду немає (а це буває вкрай рідко), а в наявності тільки хвороби, листя не можна згрібати, адже спочатку це прекрасна мульча, а потім (коли вонио почне розкладатися) ще й чудове органічне добриво! А спори хвороб убити дуже просто: треба обприскати опале листя сечовиною (500-800 г на 10 л води).
Наступний крок — очистити штамби та товсті гілки дорослих дерев від мертвої кори. Всі личинки і кокони зняти. Але перш ніж приступити до роботи, розстеліть під деревом тканину чи папір, щоби потім усе сміття і шкідників можна було зібрати і спалити.
Якщо на дереві є лишайники, їх треба зішкребти дерев'яним скребком. Трутовики прибирають за допомогою ножа та стамески.
Штамби та скелетні гілки, уражені хворобами, необхідно зачистити гострим ножем до здорової деревини, потім продезінфікувати рани мідним купоросом (10 г на 1 л води) і замазати тонким шаром садового вару.
Якщо постраждалі тканини кільцем охоплюють гілки, їх вирізують і спалюють. А якщо пошкоджений стовбур, то видаляють усе дерево.
Всі сухі, прив'ялі, з потовщеннями, здуттями, з потрісканої корою гілки і пагони відразу вирізуйте і спалюйте!
У вишні якомога частіше видаляйте парость — на ній живиться попелиця.
І нарешті, під деревами і ягідними чагарниками треба перекопати ґрунт (за винятком рослин, (наприклад, обліпихи), у яких корені розташовані близько до землі — в цьому випадку ґрунт просто розпушують на 2-3 см). Грудки землі розбивати не треба — залиште їх на зиму. Саме в них виявиться більшість шкідників. І коли настануть морози, вони загинуть. Це один із важливих етапів підготовки саду восени.
3) Замульчувати ґрунт
Навіщо це потрібно. Мульча запобігає пошкодженню коріння, коли в безсніжні зими ґрунт сильно промерзає. Адже коріння більш чутливе до морозів, ніж стовбур і гілки. Навіть у найбільш зимостійких яблунь, крона яких витримує -40 °С, корені можуть постраждати вже при -12-14 °С. Тому мульчувати ґрунт просто необхідно для підготовки саду до зими.
Як це зробити. Мульчувати весь сад не потрібно — достатньо втеплити пристовбурні круги. Роблять це після вологозарядкового поливу, перед настанням морозів. Як мульчу можна використовувати перегній, торф або тирсу — їх насипають шаром 5-10 см у радіусі 1,5-2 м від стовбура.
У роки, коли в саду вносять перегній або компост як добриво, додаткової мульчі не треба — вони самі виконають роль ковдри.
Також ми наводили календар догляду за плодовими деревами на осінь.