Як відомо, вже щонайменше двічі внаслідок обстрілу російськими військами ставався витік аміаку. І цілком можливо, що такі випадки можуть повторюватись і в майбутньому. Чи варто панікувати?
Аміак — безбарвний газ із різким запахом, схожим на запах нашатирного спирту. В атмосфері утворює холодну білу туманну хмару, яка тримається біля поверхні землі. Однак аміак легший за повітря, тому швидко піднімається вгору.
Лікар-інфекціоніст Світлана Федорова розповідає, що аміак подразнює очі та дихальні шляхи. З’являється сльозотеча, біль у носі та горлі, кашель, труднощі з диханням, біль у грудях. При більш високих концентраціях — тяжке ушкодження дихальних шляхів та легень, у тому числі набряк легень, можлива раптова смерть. Шляхом взаємодії з вологістю утворюється їдкий гідроксид амонію, який ушкоджує очі та шкіру. Тобто підозра на отруєння аміаком — кашель, пирхота в горлі, ніби важко дихати стає і носом (боляче), і ротом, задишка, можливі сльозотеча і нежить. Можуть бути порушення психіки — марення, збудження.
Алгоритм поведінки в умовах викиду (виливу) аміаку:
1) Вийти з небезпечної зони зараження перпендикулярно до напрямку вітру. Нести лежачи (навіть якщо здається, що може йти). Якщо нема кому нести — «відходимо, відповзаємо, при цьому не навантажуючи дихання: дихати спокійно, без різких, глибоких вдихів».
2) Якщо немає можливості вийти з району зараження, необхідно укритися в укриттях, підвалах, нижніх поверхах. У помешканні чи укритті слід загерметизувати вікна, двері, вентиляцію (бажано тканиною, змоченою в лимонній кислоті або слабкому розчині оцту чи води).
3) У приміщенні бажано пройти до ванної кімнати та включити душ на мілке розпилення (вода поглинає аміак із повітря), вентиляцію не вмикати (витягує чисте повітря та затягує забруднене). Зачиніть усі двері, вікна та вентиляційні отвори.
4) Якщо відчуваєте запах аміаку — дихати через зволожену марлеву пов’язку (бажано змочити 5% розчином оцтової або лимонної кислоти).
Світлана Федорова також радить:
- Очі, шкіру та ротоглотку рясно промити чистою проточною водою — мінімум 15 хвилин.
- Пити теплу воду чи тепле молоко із содою чи боржомі.
- При ларингоспазмі можна зробити інгаляцію через небулайзер Дексаметазоном або Сальбутамолом (препарат для астматиків).
- Заспокоїти потерпілого, перебувати поруч до прибуття допомоги.
Також ми писали про застосування хімічної зброї: лікар розповідає про те, як можна захиститися.