Осушення боліт нам ще добряче гикнеться – експерт
Висихає все – болота, дрібні озера, дрібні річечки і струмки
Болота Полісся – як українського, так і білоруського, є надзвичайно важливим джерелом водності українських річок. Через знищення боліт наші річки пересихають, а клімат псується.
"Загальна площа торф'яних боліт в Білорусі до осушення становила майже три мільйони гектарів (14% від сучасної території країни). До теперішнього часу в природному або близькому до природного стані збереглося 863 тис. га боліт, тобто менше 30% від первісної площі. І лише 630 тис. га білоруських боліт знаходяться в межах особливо охоронюваних природних територій", – повідомляє на своїй сторінці у Fb заступник директора з наукової роботи Інституту експериментальної ботаніки НАН Білорусі Дмитро Груммо.
Аналогічної статистики щодо українських боліт не існує, але є чимало свідчень їх катастрофічного стану.
"У Чорнобильській зоні болота, малі водотоки, канали, озерця - усе геть висихає. Це триває близько п’яти років. Опадів не вистачає, а поліська земля воду не тримає. Разом з водоймами і ліси/луки міняються, ризикуємо втратити види, якими пишалися. Той самий, наприклад, чорний лелека, його стає менше. Я вже не кажу про рослинність", – пише у Fb еколог Сергій Гащак.
"Житомирська область: висихає все – болота, дрібні озера, дрібні річечки і струмки. Багато джерел припинили своє існування. Висохли лісові озера", – сигналить зоозахисниця Олена Будзінська.
"На цьому фоні безцінними стають великі верхові болота, які здатні поглинати вологу з атмосфери. А в нас їх майже всі поосушували. Верхові болота мають атмосферний тип живлення. Вони акумулюють дощову воду і віддають її в річки та озера. Широкомасштабне осушування поліських (і не тільки) боліт нам ще добряче гикнеться", – прокоментував ситуацію для GreenPost заступник директора з наукової роботи Канівського природного заповідника Віталій Грищенко.
Як ми вже повідомляли, Держводагентство готове «прикрутити краник»: відомство може обмежити права водокористувачів. Причиною цьому є аномальні осінь та зима 2019-2020 років. Вперше за 120 років Україна опинилася у ситуації, коли на більшості річок України спостерігається така низька водність.