Якщо раптом тягне або болить спина трохи вище за поперек, зазвичай ми думаємо, що це означає проблеми з нирками. Як можна зрозуміти, що справа саме в нирках? Про це розповідає лікар-нефролог Дар’я Садовська.
«Нирки болять у двох випадках: це може бути механічна перешкода (кіста, камінь, пухлина) або запущена інфекція. Але при цьому буває й так, що пацієнти навіть із термінальною (кінцевою) стадією ниркової недостатності ні на який біль у попереку не скаржаться. Нирки відмовляють мовчки», — розповідає нефролог.
Якщо у вас тягне чи болить поперек, лікар радить зробити УЗД та здати аналіз сечі.
«Можливо, якщо мова про камені, іноді їх можна побачити лише на КТ (комп'ютерній томографії). Ключове слово тут «іноді», — наголошує Дар’я Садовська.
Також експерт рекомендує здати кров на біохімію.
«Головний нирковий маркер — креатинін. Побачити його можна в біохімії крові, скаче він жахливо, бо залежить від м'язової маси конкретної людини. 10-20 одиниць плюс-мінус у розрахунок брати не раджу», — говорить нефролог.
На запитання, чи можна «зменшити креатинін», лікар відповідає, що цей показник просто відображає стан нирок.
«Зменшити його неможливо. Звичайно, можна розбавити, наприклад, крапельницею фізрозчину та отримати результат в аналізі нижче, ніж було. Але це нічого не змінить», — уточнює нефролог.
Телеграм-канал Medical Alliance додає до цього, що про збої в роботі нирок можуть сказати й інші показники в аналізі крові — гемоглобін і феритин.
Крім видільної функції, у нирок є ще одна — вони синтезують гормони, зокрема еритропоетин, який відповідає за все кровотворення. Що гірше працюють нирки, то менше еритропоетину, як наслідок — залізодефіцитна анемія. Тому рівень гемоглобіну та феритину також може бути ознакою хворих нирок.
Діагноз «ниркова недостатність» лікарі ставлять пацієнту, оцінюючи такий показник, як рівень швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ).
«ШКФ розраховується за формулою, де основний інгредієнт — креатинін. Але важливо пам'ятати, що у всіх нас гаразд із віком ШКФ падає. Тому у літніх пацієнтів історію із хворобою нирок обов'язково треба дивитися індивідуально», — ідеться в повідомленні.
Окрім того, варто пам'ятати, що цукровий діабет і гіпертонія вражають нирки та порушують їхню функцію, причому роблять це безсимптомно. Тому пацієнтам із цими захворюваннями обов'язково потрібно приймати препарати та регулярно контролювати рівень цукру та тиск.
Також ми розповідали, коли саме не мине: червоні прапорці, які говорять, що треба звернутися до лікаря через біль у спині або суглобах.
Окрім того, ми наводили 14 неочевидних ознак, що щитоподібна залоза «барахлить»: консультує ендокринолог.