Новий закон, котрий урізає трудові права на час воєнного стану: як мінімізувати ризики
Чинне трудове законодавство все одно залишає можливості для захисту прав та інтересів найманих працівників.
Президентом України було підписано законопроект Галини Третьякової № 7160 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Новий закон передбачає урізання трудових прав на час воєнного стану:
- 60-годинний робочий тиждень;
- необов'язковість виплати зарплати;
- право роботодавця призупинити трудовий договір — залишити працівника без роботи і зарплати;
- право роботодавця не погоджувати звільнення членів профспілки із профспілкою, окрім членів виборних профспілкових органів.
Однак чинне трудове законодавство залишає можливості для захисту прав та інтересів найманих працівників. Аби мінімізувати ризики і втрати, якщо роботодавець буде застосовувати ці нові повноваження, Телеграм-канал Збори Профспілки «Громадське здоров'я» рекомендує:
☑ Піти на військову службу, якщо ви придатні до неї. У такому разі за вами буде зберігатись робоче місце і в повному обсязі офіційна зарплата. Додатково ви будете отримувати зарплату від Міноборони — оклад + 30 тисяч гривень на місяць.
Що треба знати про військову службу:
֎ Чоловіки і жінки можуть служити на рівних, але жінки частіше служать в тилу.
֎ Якщо ви приписані до військкомату у великому місті і не маєте бойового досвіду, то може бути складно потрапити до лав ЗСУ чи ТрО через великий наплив бажаючих. У такому разі можна поїхати у найближчий «сільський» військкомат — звідти шанси потрапити до війська з першого разу вищі.
֎ Ви будете демобілізовані якраз тоді, коли буде відновлено повний обсяг трудових прав — після завершення воєнного стану.
☑ Якщо ж ви не придатні до військової служби, а роботодавець не виплачує заробітну плату, то звертаємо вашу увагу, що в умовах воєнного стану він має право робити це тільки в тому разі, коли через воєнні дії не проводить основну діяльність. Якщо компанія продовжує працювати, але не платить вам БЕЗ призупинення дії трудового договору — збирайте докази фактичного продовження основної діяльності, адже це може бути підставою для звернення до суду.
☑ Приведіть у профспілку більше 2-х членів — і ви будете обрані у виборний профспілковий орган. Це означає, що на вас будуть поширюватись профспілкові гарантії — звільнити вас не можна буде без згоди профспілки.
Нагадаємо, як змінюються трудові відносини в умовах воєнного стану: ВР прийняла новий закон.