Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Клімат
  • Нова [анти]кліматична політика США: наскільки великою буде шкода й чи може Трамп вийти сухим із води

Нова [анти]кліматична політика США: наскільки великою буде шкода й чи може Трамп вийти сухим із води

Навіть у республіканських штатах може виникнути опір.

11 хв на прочитання10 Лютого 2025, 08:16
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Старанно підписані укази, що скасовують екологічні та кліматичні норми, нова відмова від Паризької кліматичної угоди, призупинення виплат на міжнародну кліматичну дипломатію: з тим завзяттям, з яким президент США Дональд Трамп скасовує захист клімату, питання вже не в тому, чи вплине це на глобальний клімат — радше наскільки великою буде шкода.

Думки з цього приводу розходяться. Світ уже давно на шляху до майбутнього з відновлюваними джерелами енергії. Одні кажуть, що чотири роки Трампа не зроблять великої різниці. Однак США — потужна країна, і вона також може задавати напрямки. Тож що насправді може запобігти, змінити та реалізувати президент США? Про це розповідає Die Zeit.

Видобуток нафти й газу стане простішим

"Drill, baby, drill" («Бури, крихітко, бури») — вже гаслом своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп дав зрозуміти, що хоче видобувати ще більше нафти під час свого другого терміну на посаді президента. Два рішення, зокрема, спрямовані на забезпечення цього: по-перше, Трамп видав далекосяжний указ «Вивільнення американської енергетики» (Unleashing American Energy). Він має на меті скасувати екологічні норми та значно полегшити видобуток викопного палива.

Трамп також оголосив надзвичайний стан в енергетиці. Це має на меті послабити регулювання, пришвидшити процедури погодження буріння та надати нафтовикам вільний доступ до трубопроводів і гаваней. Трамп виправдовує це тим, що високі ціни на енергоносії та ймовірний дефіцит створюють навантаження на економіку США. Проте США не перебувають в енергетичній кризі — фактично вони видобувають найбільшу кількість нафти й газу в історії. 

Однією з цілей Трампа також є зняття обмежень на нафтогазову промисловість на Алясці. Особливо постраждає Арктичний національний заповідник дикої природи, який був захищений при Байдені, але тепер має бути відкритий для буріння. Також буде скасовано заборону на морське буріння на понад 250 млн га федеральних вод.

Однак те, наскільки галузь насправді розширить видобуток, є також питанням прибутковості: збільшення видобутку також супроводжуватиметься зниженням цін, а отже, й меншим прибутком. Проте майбутня дерегуляція, безсумнівно, в інтересах нафтогазовидобувних компаній.

Заходи в будь-якому випадку зашкодять клімату.

«Якщо Трамп зараз хоче ще більше розширити видобуток нафти й газу, який уже був збільшений при Байдені, це передусім означає, що ще більше викопного палива опиниться на світовому ринку. Якщо все більше й більше викопного палива потрапляє на світовий ринок, ціни будуть падати, і це автоматично призведе до того, що викопне паливо буде використовуватися знову», — сказав Ніклас Хьоне з NewClimate Institute.

Енергія вітру? Ні, дякую.

Ба більше, Трамп скасовує підтримку свого попередника Джо Байдена, який підтримував кліматичні технології та відновлювані джерела енергії. 

Особливо постраждала вітроенергетика: Трамп видав указ про припинення оренди федеральних вод для офшорних вітроелектростанцій. Хоча це не торкнеться вже затверджених вітрових електростанцій, Трамп доручив Міністерству юстиції та Міністерству внутрішніх справ вивчити можливість внесення змін до наявних контрактів або їх анулювання. Це може створити нові юридичні перешкоди для багатьох проектів і сповільнити розвиток усієї вітроенергетичної галузі США, хоча на неї вже припадає 10 % електропостачання країни. Компанії інвестували мільярди в ці проекти, які зараз перебувають на межі скасування. 

Трамп роками був затятим противником вітроенергетики. Особливо після того, як він марно намагався запобігти будівництву офшорної вітроелектростанції біля свого шотландського поля для гольфу. Незабаром після інавгурації він кричав своїм прихильникам у Вашингтоні: «Ці великі, потворні вітряки руйнують ваш район».

Ще одним ключовим моментом його енергетичної політики є наступ на електромобілі. Адміністрація Байдена інвестувала мільярди в їх розширення за допомогою Закону про зниження інфляції, включаючи податкові пільги для покупців електромобілів. Трамп також скасовує стандарти енергоефективності для побутових приладів: норми для душових насадок, посудомийних машин і газових плит були скасовані. Ці стандарти були запроваджені з метою зменшення споживання енергії, а отже, і витрат для споживачів.

Очевидно, що ці заходи матимуть негативний вплив на країну.

«Збільшення використання викопного палива й обмеження чистої енергії — це все одно, що збільшувати кількість коней та екіпажів, тоді як перші “Форди” вже сходять із конвеєра. Це не має ні економічного, ні технологічного сенсу в довгостроковій перспективі», — каже кліматолог Кетрін Хейхоу.

Однак політика Трампа також може призвести до того, що люди в США більше страждатимуть від наслідків зміни клімату в майбутньому. Після урагану в Північній Кароліні та пожеж у Каліфорнії він різко розкритикував Федеральне агентство з надзвичайних ситуацій (Fema) і припустив, що штатам буде краще без центрального агентства з управління катастрофами. Зараз він фактично створив робочу групу для вивчення фундаментальної реформи агентства — чи навіть його ліквідації. 

Атака на науку

Ці директиви, найімовірніше, будуть лише початком нової кліматичної політики США. Кілька місяців тому консервативний Фонд «Спадщина» опублікував майже 900-сторінковий маніфест, в якому детально описав, як новий уряд може послабити обмеження на енергетичну галузь. Пропозиції включали скорочення Агентства з охорони навколишнього середовища (EPA), приватизацію Національної метеорологічної служби та розпуск NOAA, важливого океанічного агентства з дослідження клімату. Наразі не зрозуміло, чи будуть реалізовані ці пропозиції, і якщо так, то які саме. 

Проте науковці занепокоєні.

«Зокрема, Агентство з охорони навколишнього середовища стикається з масовими скороченнями, і це може бути дуже шкідливим у довгостроковій перспективі. Тому що ідея, здається, полягає в тому, щоб послабити чи навіть підірвати все агентство», — каже Ніклас Хьоне. Понад 1100 співробітників відомства вже отримали електронні листи з повідомленням про те, що вони можуть бути звільнені в будь-який момент.

Спілкування науковців у федеральних органах охорони здоров'я вже було суттєво обмежено указом, який забороняє науковцям публічно ділитись або повідомляти результати своїх досліджень. Останніми днями Національний науковий фонд провів пошук певних термінів у каталогах досліджень, аби перевірити, чи не порушують вони укази Трампа. Використовувані терміни, які вказують на можливе порушення: «жінка», «різноманітний» або «поляризація».

У майбутньому під таким тиском можуть опинитись і кліматологи. Подібних заходів було вжито під час першого терміну перебування Трампа на посаді президента: лобісти викопного палива були поставлені на чолі EPA, слова «зміна клімату» чи «глобальне потепління» повинні були бути викорінені зі звітів, багатьох науковців було звільнено. І цього разу згадки про зміну клімату вже були видалені з урядових сайтів.

Кетрін Хейхо працювала над Національною оцінкою клімату, кліматичною доповіддю, яка публікується кожні чотири роки. Вона вважає, що під час другого терміну Трампа науковцям буде ще складніше виконувати свою роботу.

«Цього разу уряд набагато краще підготувався. Вже відбуваються атаки на різні державні установи, а в деяких випадках навіть на окремих осіб, аби змусити їх замовкнути чи позбутися їх», — говорить кліматолог.

Наскільки великою є шкода?

У той час як за Байдена викиди в США мають скоротитися приблизно на 40 % до 2030 року, згідно з розрахунками сайту кліматичної журналістики Carbon Brief, заходи Трампа можуть призвести до того, що до того часу в атмосферу додатково потрапить близько 4 Гт парникових газів, що еквівалентно річному обсягу викидів усього ЄС плюс Японія. Глобальні викиди необхідно буде значно та швидко скоротити.

«При щорічних глобальних викидах близько 50 Гт до 2100 року ці 4 Гт не такі вже й значні», — каже Ніклас Хьоне, який розраховує температуру на кінець століття для проекту Climate Action Tracker, якщо всі політичні заходи, що впроваджуються зараз, залишаться на місці. Глобальне потепління наприкінці століття буде вже не на 2,7 °С, а на 0,04 °С вищим.

«Загалом, це не така вже й велика різниця, але все ж таки негативний розвиток подій», — каже Хьоне.

Велика невідомість: сигнальний ефект Трампа для інших країн

Однак цей прямий ефект Трампа може бути не єдиним. Вихід США з міжнародних кліматичних переговорів може мати сигнальний ефект для інших країн. Такі країни, як Саудівська Аравія та Росія, які вже діють як гальмо у кліматичній політиці, можуть відчути заохочення до пом'якшення своїх зобов'язань.

«У минулому США часто відігравали центральну роль у здійсненні тиску на інші країни. Якщо США більше не відіграватимуть цю роль, країни, які хочуть заблокувати захист клімату, можуть отримати більший вплив», — каже Ніклас Хьоне.

Водночас інвестиції у відновлювані джерела енергії можуть сповільнитися в усьому світі, оскільки США перестануть бути важливим ринком для цих технологій. Це створить прогалину в захисті клімату, яку Китай і ЄС могли б принаймні частково заповнити.

«Трамп вважає себе миротворцем. Він справді в це вірить»

Для американського кліматолога Майкла Манна США вже є так званою нафтовою державою.

«Кліматична й екологічна політика в США наразі міцно перебуває в руках індустрії викопного палива, й із указів, які ми бачили, ясно, що Трамп і його республіканські прихильники в Конгресі планують покласти великий палець на шальки терезів енергетичної політики США, демонтуючи програми з декарбонізації економіки і подвоюючи видобуток викопного палива», — говорить Манн. У минулому він сам був об'єктом кампаній із захисту клімату, включаючи публікацію приватних електронних листів. Зараз він є запеклим публічним критиком лобі викопного палива.

І він бачить гостру потребу в діях: Трамп і республіканці перебувають в альянсі з іншими нафтовими державами, такими як Саудівська Аравія і Росія.

«Решта світу повинна колективно розглядати ці країни як загрозу глобальному захисту клімату й негайно вжити проти них відповідних каральних заходів», — переконаний кліматолог.

Чи може Трамп зробити це легко?

Але Трамп не може просто виконати всі укази одним розчерком пера. Більшість його указів вимагають від федеральних відомств скасувати наявні нормативні акти, а це тривалий процес. Наприклад, повне скасування всіх податкових пільг вимагало би зміни закону Конгресом. І навіть у республіканських штатах може виникнути опір плану Трампа, оскільки такі штати, як Техас, Оклахома та Джорджія, зокрема, отримали значну вигоду від інвестицій Байдена у відновлювану енергетику.

Очікується, що екологічні групи також подадуть судові позови, які можуть затримати чи навіть зупинити деякі пункти порядку денного Трампа. Окремі штати, зокрема Каліфорнія, оголосили, що збережуть свої амбітні кліматичні цілі. Каліфорнія має правову основу для встановлення власних стандартів викидів для транспортних засобів. 

Попри те, що за спиною Трампа стоїть Верховний суд США, юридичні спори можуть тривати роками. Президенту не варто боятися власних лав: більшість посад у кабінеті Трампа займають люди, які вже спотворювали інформацію про зміну клімату, від міністра енергетики до держсекретаря і голови Агентства з охорони навколишнього середовища (EPA).

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost
Фото: «Здорові люди»
Чи можна використовувати тканинну маску для обличчя повторно: розповідає косметолог
3 хв на прочитання3 години тому
Ужгород: школи на дистанційному навчанні через ГРВІ
Школи Ужгорода переходять на дистанційне навчання через спалах ГРВІ
1 хв на прочитанняВчора
Поліція затримала втікача з медустанови у Києві
Поліція оперативно затримала втікача з медустанови у Києві
1 хв на прочитанняВчора
Гороскоп на 11.02.2025 - комплексний астрологічний прогноз з аналізом планетарних аспектів
Гороскоп на 11 лютого 2025 року: аналіз планетарних впливів
4 хв на прочитанняВчора
Україна розпочала скринінг законодавства щодо захисту прав споживачів для вступу в ЄС
1 хв на прочитанняВчора
Всесвітній день зернобобових: історія давніх культур, що рятують від голоду
1 хв на прочитанняВчора
Навіть одне куряче яйце на тиждень знижує ризик смерті від серцевих захворювань: що з’ясували науковці
2 хв на прочитанняВчора
Нафтовий ринок реагує на торговельну політику США: санкції проти Ірану та тарифні плани Трампа
2 хв на прочитанняВчора