Білоруський лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров'я, розповідає, що ностальгія — це ресурс.
«Часто ми вважаємо ностальгічні почуття чимось шкідливим або навіть проявом слабкості. Мовляв, якщо я згадую минуле, то нібито мені не подобається даний або я уникаю майбутнього. Раніше лікарі були ще більш категоричні — швейцарський лікар Йохан Хофер, який і придумав слово «ностальгія» (біль за домом), вважав, що вона розвивається у швейцарських найманців, хто довго служив поза домом. Гіпотеза його варто згадки — нібито постійне бренькання дзвіночків на коровах в Альпах ушкоджувало мозок. Лікувати пропонувалося опіумом, кровопусканням і тривалими прогулянками по Альпах. А ось у ХІХ ст. ностальгію в США називали «психозом іммігрантів», — розповідає лікар.
Андрій Біловешкін наводить результати сучасних досліджень: помірна ностальгія — це дуже корисно:
Варто згадати і терапію спогадами для лікування деменції в різних видах — від розмов про минуле, відтворення кімнат у стилі часів молодості до використання у вигляді додатків або VR-методів. Це заспокоює пацієнтів, знижує депресію і покращує когнітивні здібності.
Люди використовують ностальгічні спогади для боротьби зі стресом і в умовах невизначеності — так, більше 50 % опитаних сказали, що люблять дивитися фільми і слухати музику своєї молодості. Найчастіше ж ми сумуємо у свята (дні народження, весілля). Ностальгічні спогади яскравіші і приємні для тих, хто «смакує» події і більш усвідомлений.
Аби використовувати силу ностальгії, лікар радить використовувати запахи, музику, спогади, фотографії. Можна зібрати свою «ностальгічну» бібліотеку — колекцію щасливих моментів у вигляді фотографій, локацій, запахів, пісень, книг і емоцій. До неї можна регулярно повертатися для відпочинку та підживлення натхненням. Можна спробувати і подорож по місцях минулого за допомогою Google Street View.
«Не порівнюйте своє життя раніше і сьогодні, радше просто фокусуйтеся на пошуку сенсу життя і значення — «що означає моє життя?». Пам'ятайте, що ваші спогади — це когнітивний і культурний капітал, який належить тільки вам. Що більше ви запам'ятали значущих моментів, то більшим він буде», — радить лікар.
Однак Андрій Біловешкін згадує і про шкідливі види ностальгії — упереджувальна ностальгія (коли ви вже шкодуєте за тим, що не минуло) і відновлювальна (коли ми нав'язливо хочемо відтворити минуле сьогодні), невротична ностальгія (як втеча від реальності і пов'язана з депресією, стресом).
Також ми розповідали, як за допомогою світла підтримувати вагу: радить лікар.