Нерегулярний режим сну руйнівно діє на серцеве здоров’я
Регулярний, якісний сон є основою серцево-судинного здоров’я, констатують вчені.
Журнал Американської кардіологічної асоціації опублікував результати дослідження, автори якого дійшли висновку, що нерегулярний режим сну пов’язаний із підвищеним ризиком атеросклерозу та руйнівно діє на здоров’я серцевої системи. Дослідники, що постають в Медичному центрі Університету Вандербільта, аналізували вплив сну на здоров’я 2032 осіб, учасників проекту MESA з вивчення атеросклерозу.
Вчені виявили, що у людей, які не стежили за регулярністю свого сну, або не мали можливості дотримуватися щодня один режим сну, спостерігалися підвищені відкладення кальцію в коронарних артеріях, а також більша кількість атеросклеротичних бляшок у сонних артеріях. В цілому їм був притаманний тяжчий атеросклероз, що означав велику жорсткість і звуження кровоносних судин.
Коментуючи результати, автори роботи зазначили, що для зниження ризику серцево-судинних захворювань важливо практикувати регулярні звички сну та дотримуватись послідовного режиму засинання та пробудження. Науковці підкреслили: для збереження серцевого здоров’я важливо підтримувати циркадні ритми організму без різких зсувів.
«Майже всі основні серцево-судинні функції, включаючи частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск, тонус судин та функції ендотелію, регулюються генами циркадного годинника. Порушення або усунення циркадних ритмів може порушити їх, що веде до хронічного запалення, змін у метаболізмі глюкози, підвищеної активації симпатичної нервової системи та підвищення артеріального тиску, збільшуючи ризик атеросклерозу», – заявили дослідники.