Не забудьте, щоб не спізнитися: у ніч на неділю крокуємо в літній час
Переведення годинників на літній час у 2025 році заплановане на 30 березня - через непідписаний законопроєкт про скасування літнього часу.

Могли б ще поспати, але не цієї неділі. Наприкінці березні Україна, як і низка інших західних країн, традиційно перейде на літній час. Перевести годинники треба буде 30 березня о 3:00. Хоча спокійно можна зробити це і на сон прийдешній, ще в суботу вночі. Головне - не забути. Щоб у неділю - не пропали квиточки в кіно, щоб не втік потяг і кохана щоб дочекалась на побаченні.
Чотири роки тому, у 2021-му Верховна Рада розглянула законопроєкт, що передбачав скасування переведення годинників і перехід на постійний зимовий час. Головними аргументами були зниження рівня стресу та поліпшення здоров'я громадян, адже численні дослідження свідчать, що зміна часу може порушувати біоритми та негативно впливати на організм. Однак остаточне рішення не було ухвалене, і Україна продовжила практику сезонного переведення годинника.
Проєкт Закону про обчислення часу в Україні №4201, який мав скасувати сезонне переведення годинників, депутати підтримали в другому читанні 16 липня. Відповідно до нього, в останню неділю жовтня Україна мала перейти на зимовий час востаннє і на ньому лишитися. Згодом законопроєкт підписав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, і 21 серпня його направили на підпис президенту.
Однак президент Володимир Зеленський документ так і не підписав.
Ставлення українців до маніпуляцій з часом неоднозначне. Одні вважають, що перехід на зимовий час взимку дозволяє ефективніше використовувати світловий день, особливо на ранкові години. Інші ж відзначають, що щорічне налаштування біологічного годинника додає зайвого стресу, спричиняє сонливість, зниження продуктивності та порушення сну.
На загальноєвропейському рівні також існує тенденція до відмови від сезонного часу. Ще у 2019 році Європарламент ухвалив резолюцію, що дозволяє країнам-членам ЄС залишитися на постійному літньому чи зимовому часі. Україна, з огляду на інтеграційні процеси з Європою, може слідувати цій ініціативі, що полегшить економічні та соціальні зв’язки з європейськими партнерами.
Країни, які не переходять на літній час:
Ісландія: ця країна не практикує сезонне переведення годинників.
Казахстан: також відмовився від переходу на літній час.
Грузія: не здійснює переведення годинників.
Японія: не практикує зміну часу.
Країни, які продовжують вручну змінювати час:
Наразі близько 60 країн світу продовжують практику переведення годинників на літній час.
До них належать більшість європейських держав, США, Канада та інші. Ці країни зазвичай переводять годинники на одну годину вперед навесні та повертаються до стандартного часу восени.
Загалом майже 140 країн світу або ніколи не впроваджували сезонне переведення часу, або вже відмовилися від цієї практики.
Більше новин читайте на GreenPost.







