У Великодні свята багатьом хочеться побалувати себе чимось смачненьким. Чорна ікра та осетрина можуть стати розкішним доповненням до великоднього застілля, але є кілька важливих моментів, які слід врахувати. Осетрові — зникаючі види риб, їхній вилов є незаконним. Купуючи продукти з осетрових слід бути особливо уважним! Адже ви можете придбати підробку або нелегальну браконьєрську продукцію. Щоб не стати співучасником знищення осетрових видів риб в Україні, прислухайтесь до порад від Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна).
Страви з осетрових — екзотика та делікатес на столах українців. Проте так було не завжди! Ще 160 років тому етнограф Олександр Афанасьєв-Чужбинський описував, як у пониззі Дніпра та біля Кінбурнської коси рибалки ловили осетрів та величезних білуг. Під час нересту води Дунаю та Дніпра ледь не кишіли “червоною рибою” — так колись називали представників осетрових видів риб (білуга, стерлядь, севрюга, осетер). Річки Дунай, Дністер, Дніпро, Сіверський Донець були й частково залишаються оселищами для осетрових риб. Попри це, сьогодні вони — рідкість для цих річок, а деякі види й зовсім зникли, як-от осетер атлантичний та осетер шип.
У ХХ столітті дамби гідроелектростанцій перегородили осетрам шлях до нерестовищ у верхній течії річок. А масовий вилов і браконьєрство призвели майже до повного їх винищення. Сьогодні вільноживучі осетрові види риб занесені до Червоної книги України і гостро потребують охорони та збереження.
Один із способів збереження цих прадавніх риб — відповідальне споживання осетрових!
Торгівля дикою осетриною та її продукцією заборонена як в Україні, так і за кордоном.
Єдиний легальний спосіб насолодитися делікатесом – це осетрина, вирощена штучно в умовах аквакультури (тобто на осетрових фермах). Сучасні технології дозволяють отримати ікру та м'ясо, які за смаком не поступаються диким аналогам.
В Україні та у світі існує багато аквакультурних підприємств, які пропонують якісну та, головне, легальну осетрину.
Чому варто обирати осетрину та чорну ікру, вирощені на підприємствах аквакультури?
Браконьєрська та контрабандна продукція несе в собі значні ризики для здоров'я:
Декілька простих правил, як обрати чорну ікру та осетрину і не нашкодити власному здоров’ю та природі:
Боротьба з браконьєрством та незаконною торгівлею осетриною ведеться на державному рівні. Але що можемо зробити ми, звичайні покупці? Віддаючи перевагу легальній аквакультурі, ми знищуємо економічну основу браконьєрства, підтримуємо стійке рибальство і забезпечуємо екологічну безпеку України.
Про WWF-Україна:
Всесвітній фонд природи WWF — одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що нараховує понад 5 мільйонів прихильників і має представництва у більш ніж 100 країнах світу. Місія WWF полягає у тому, щоб зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою. Цього можна досягти шляхом збереження біорізноманіття планети, раціонального використання природних ресурсів, зменшення забруднення та нераціонального споживання.
Понад 20 років WWF реалізує проєкти в Україні. З 2019-го ми діємо як національне представництво WWF, яке об’єднує представників громадськості та науковців. Наша робота набуває різноманітних форм — проведення досліджень, просвітництво, консультування державних органів та лобіювання змін до законодавства, мобілізація фінансових ресурсів для впровадження програм з вивчення і збереження природи. Наша діяльність стосується, у першу чергу, таких тем, як ліси, прісна вода та рідкісні види.
Напрям “Вода” WWF-Україна має на меті підтримати повернення до природного стану прісноводних екосистем України. Це передбачає відновлення вільної течії річок, водно-болотних угідь та “озеленення” малої гідроенергетики України. Ще один фокус нашої уваги — на вивченні та охороні оселищ, важливих для видів родини осетрових.
Більше новин читайте на GreenPost.